Jugend

(Sverige, 1890-1920)
Jugend
(Sverige, 1890-1920)

GRANN & LAGLYE, bricka, silver, sen jugend, Köpenhamn, 1939.

Oval form. Brätte med dekor av svepande bladformation med druvklasar. Längd 44 cm, bredd 30 cm. Vikt 1075 g.

Smärre slitage. Undersida med repor.

Proveniens

Svensk privatsamling.

Formgivare

Klubbat pris
12 500
1 124
1 186
Utropspris
7 000 SEK
Budhistorik (24 bud)
9 apr 2018 22:08
12 500 SEK
9 apr 2018 22:08
12 000 SEK
9 apr 2018 22:08
11 700 SEK
9 apr 2018 22:08
11 200 SEK
9 apr 2018 22:08
10 550 SEK
9 apr 2018 22:08
10 050 SEK
9 apr 2018 22:07
9 450 SEK
9 apr 2018 22:07
9 250 SEK
9 apr 2018 21:21
8 600 SEK
9 apr 2018 21:21
8 400 SEK
9 apr 2018 21:21
8 250 SEK
9 apr 2018 21:08
7 250 SEK
9 apr 2018 21:08
7 050 SEK
8 apr 2018 19:12
6 800 SEK
8 apr 2018 19:12
6 600 SEK
5 apr 2018 22:51
6 400 SEK
5 apr 2018 22:51
6 200 SEK
31 mar 2018 22:29
6 150 SEK
31 mar 2018 22:29
5 950 SEK
30 mar 2018 11:10
4 400 SEK
30 mar 2018 11:10
4 200 SEK
29 mar 2018 21:33
4 000 SEK
28 mar 2018 22:15
3 000 SEK
28 mar 2018 18:27
1 000 SEK
Caroline Lindahl
Caroline Lindahl
Specialist klassiskt konst
+46 (0)721 428 962