Jugend

(Sverige, 1890-1920)
Jugend
(Sverige, 1890-1920)

CARL SANDBERG, ask med lock, silver, jugend, Ystad 1919.

Rund med välvt lock. Hamrad yta. Locket med dekor i relief av blad och frukter, krönt av en liten ekorre. Diameter 9 cm, höjd 9 cm. Vikt 117 g.

Mindre bucklor.

Proveniens

Svensk privatsamling.

Formgivare

Klubbat pris
3 800
342
361
Utropspris
2 000 SEK
Budhistorik (26 bud)
9 apr 2018 21:57
3 800 SEK
9 apr 2018 21:57
3 600 SEK
9 apr 2018 21:57
3 600 SEK
9 apr 2018 21:57
3 400 SEK
9 apr 2018 21:56
3 200 SEK
9 apr 2018 21:56
3 000 SEK
9 apr 2018 21:56
3 000 SEK
9 apr 2018 21:56
2 800 SEK
9 apr 2018 21:54
2 600 SEK
9 apr 2018 21:53
2 400 SEK
9 apr 2018 21:53
2 200 SEK
9 apr 2018 21:53
2 000 SEK
9 apr 2018 21:53
2 000 SEK
4 apr 2018 13:08
1 900 SEK
4 apr 2018 13:08
1 800 SEK
4 apr 2018 13:08
1 800 SEK
4 apr 2018 12:11
1 700 SEK
2 apr 2018 20:06
1 600 SEK
2 apr 2018 20:06
1 500 SEK
2 apr 2018 20:06
1 400 SEK
2 apr 2018 20:06
1 300 SEK
2 apr 2018 20:06
1 200 SEK
2 apr 2018 19:48
1 100 SEK
2 apr 2018 19:48
1 000 SEK
2 apr 2018 19:48
1 000 SEK
31 mar 2018 9:10
800 SEK
Caroline Lindahl
Caroline Lindahl
Specialist klassiskt konst
+46 (0)721 428 962