Jugend/Art Nouveau

(ca 1890-1920)
Jugend/Art Nouveau
(ca 1890-1920)

THUNE, skålfat, silver, jugend, Oslo, 1900-talets början.

Rund på fyra fyrsidiga fötter med dekor av larver. Runt brättet dekor av vågband. Diameter 23 cm, höjd 6,5 cm. Vikt 339 g.

Lagning vid fästet till ena foten. Smärre slitage. Senare gravyr.

Proveniens

Svensk privatsamling.

Formgivare

Klubbat pris
1 607
152
174
Utropspris
2 000 SEK
Budhistorik (10 bud)
9 apr 2018 21:59
1 607 SEK
9 apr 2018 21:59
1 507 SEK
9 apr 2018 21:59
1 403 SEK
9 apr 2018 21:43
1 303 SEK
9 apr 2018 21:43
1 221 SEK
9 apr 2018 10:54
1 000 SEK
8 apr 2018 19:39
700 SEK
7 apr 2018 20:55
600 SEK
31 mar 2018 11:21
500 SEK
30 mar 2018 21:37
350 SEK
Caroline Lindahl
Caroline Lindahl
Specialist klassisk konst
+46 (0)721 428 962