CG HALLBERG, dubbelskål, silver, jugend, Stockholm, 1902.

Invändigt förgylld. Skålarna uppburna av naturalistiskt utformade grenar med bladverk och blommor. Foten med genombruten dekor av slingrande rotsystem. Även stämplad 833 med stjärna. Höjd 26 cm. Vikt 717 g.

Glasinsats saknas troligen. Något skev. Smärre slitage.

Klubbat pris
5 265
467
493
Utropspris
5 000 SEK
Budhistorik (10 bud)
9 apr 2018 22:18
5 265 SEK
9 apr 2018 22:18
5 065 SEK
9 apr 2018 22:17
4 858 SEK
9 apr 2018 22:17
4 658 SEK
9 apr 2018 11:19
4 200 SEK
6 apr 2018 17:32
4 000 SEK
31 mar 2018 16:25
3 000 SEK
29 mar 2018 21:45
2 700 SEK
28 mar 2018 22:47
2 500 SEK
28 mar 2018 13:30
1 500 SEK
Caroline Lindahl
Caroline Lindahl
Specialist klassiskt konst
+46 (0)721 428 962