Madeleine Pyk – en samling F769

Jugend/Art Nouveau

(ca 1890-1920)
Jugend/Art Nouveau
(ca 1890-1920)

EMIL O MÖLLER, större pokalvas, silver, jugend, Malmö, 1908.

Naturalistisk dekor i relief av trädstammar, grenar och bladverk. Höjd 36 cm. Vikt 2030 g.

Smärre slitage.

Proveniens

Svensk privatsamling.

Formgivare

Klubbat pris
15 501
1 472
1 690
Utropspris
10 000 SEK
Budhistorik (12 bud)
9 apr 2018 19:36
15 501 SEK
9 apr 2018 19:36
15 001 SEK
9 apr 2018 11:37
12 521 SEK
9 apr 2018 10:49
12 021 SEK
9 apr 2018 10:49
12 001 SEK
6 apr 2018 17:29
10 500 SEK
6 apr 2018 17:29
10 000 SEK
5 apr 2018 16:13
8 250 SEK
5 apr 2018 16:13
8 050 SEK
29 mar 2018 22:08
8 000 SEK
29 mar 2018 21:41
4 000 SEK
28 mar 2018 19:58
1 000 SEK
Caroline Lindahl
Caroline Lindahl
Specialist klassisk konst
+46 (0)721 428 962