EVALD NIELSEN

(Danmark, 1879-1958)
EVALD NIELSEN
(Danmark, 1879-1958)

EVALD NIELSEN, tekanna, silver, Köpenhamn, 1919.

Hamrad yta. Bukig form på fyra fötter utformade som bärklasar. Livet och de toppiga locket med stiliserad dekor i relief av blad- och bärformationer. Uppsvängt handtag i svärtat trä. Längd 24 cm, höjd 17 cm. Vikt 653 g

Obetydligt ytslitage.

Proveniens

Svensk privatsamling.

Evald Nielsen opened his workshop the year after the well-known Georg Jensen started as a silversmith. In the years to come Evald Nielsen put his mark on the Danish skønvirke-style (jugend).

Klubbat pris
50 001
4 413
4 604
Utropspris
30 000 SEK
Budhistorik (35 bud)
11
9 apr 2018 21:24
50 001 SEK
13
9 apr 2018 21:24
49 002 SEK
13
9 apr 2018 21:19
47 000 SEK
11
9 apr 2018 21:17
45 000 SEK
11
9 apr 2018 21:00
44 011 SEK
13
9 apr 2018 21:00
42 011 SEK
13
9 apr 2018 19:49
40 002 SEK
11
9 apr 2018 19:37
40 001 SEK
13
9 apr 2018 19:36
38 001 SEK
11
9 apr 2018 19:36
37 001 SEK
13
9 apr 2018 19:29
36 001 SEK
11
9 apr 2018 19:29
35 001 SEK
11
9 apr 2018 17:44
34 000 SEK
14
8 apr 2018 21:48
33 000 SEK
11
8 apr 2018 21:36
32 000 SEK
13
8 apr 2018 14:09
31 000 SEK
11
8 apr 2018 14:09
30 001 SEK
11
7 apr 2018 9:20
30 000 SEK
12
7 apr 2018 9:20
29 000 SEK
12
7 apr 2018 0:54
28 001 SEK
11
7 apr 2018 0:54
27 001 SEK
11
7 apr 2018 0:53
26 000 SEK
12
7 apr 2018 0:53
25 000 SEK
11
6 apr 2018 19:17
24 000 SEK
10
6 apr 2018 17:02
22 700 SEK
9
2 apr 2018 20:08
10 000 SEK
8
1 apr 2018 21:13
5 000 SEK
31 mar 2018 11:23
4 500 SEK
31 mar 2018 8:32
4 250 SEK
30 mar 2018 21:48
2 000 SEK
30 mar 2018 12:30
1 000 SEK
29 mar 2018 23:00
450 SEK
29 mar 2018 13:49
400 SEK
28 mar 2018 23:02
350 SEK
28 mar 2018 20:09
300 SEK

Caroline Lindahl
Caroline Lindahl
Specialist klassiskt konst
+46 (0)721 428 962