Jugend/Art Nouveau

(ca 1890-1920)
Jugend/Art Nouveau
(ca 1890-1920)

MOGENS BALLINS EFT, ask med lock, silver, jugend, utförd efter Hans Peter Hertz övertagande (1908) ca. 1910.

Invändigt förgylld. Oval form. Locket med dekor i relief av fiskar mot fond av svepande vågformationer. Längd 19 cm. Vikt 271 g.

Smärre slitage, repor.

Proveniens

Svensk privatsamling.

Formgivare

Klubbat pris
2 950
280
320
Utropspris
3 500 SEK
Budhistorik (10 bud)
8
9 apr 2018 21:35
2 950 SEK
9 apr 2018 21:10
2 750 SEK
9 apr 2018 21:10
2 650 SEK
9 apr 2018 11:35
2 409 SEK
9 apr 2018 11:35
2 209 SEK
9 apr 2018 10:35
1 750 SEK
8 apr 2018 21:43
1 600 SEK
2 apr 2018 19:47
1 500 SEK
1 apr 2018 17:55
900 SEK
28 mar 2018 19:27
800 SEK
Caroline Lindahl
Caroline Lindahl
Specialist klassisk konst
+46 (0)721 428 962