Georg Albert Halling

(Danmark)
Georg Albert Halling
(Danmark)

GEORG ALBERT HALLING (verksam 1914-1937), SKÅL, silver, jugend, Köpenhamn 1919.

Trumpetformad på rund fot med bred bård. Hamrad yta. Dekorerad med bladslingor på brättet och bård med böljande former. Diameter 21 cm, höjd 10,5 cm. Vikt 363 g.

Obetydligt ytslitage.

Proveniens

Svensk privatsamling.

Klubbat pris
2 000
177
185
Utropspris
3 000 SEK
Budhistorik (9 bud)
9 apr 2018 21:38
2 000 SEK
9 apr 2018 21:35
1 900 SEK
9 apr 2018 21:26
1 800 SEK
9 apr 2018 21:00
1 700 SEK
9 apr 2018 19:47
1 600 SEK
9 apr 2018 18:47
1 500 SEK
8 apr 2018 21:46
1 200 SEK
1 apr 2018 21:15
1 000 SEK
29 mar 2018 7:17
500 SEK
Caroline Lindahl
Caroline Lindahl
Specialist klassiskt konst
+46 (0)721 428 962