Carl Gustaf Hiort af Ornäs

(Finland, 1911-1995)
Carl Gustaf Hiort af Ornäs
(Finland, 1911-1995)

CARL GUSTAF HIORT AF ORNÄS, fåtölj, "Prinsen", för Puunveisto Oy - Träsnideri Ab, 1950-tal.

Fast stoppad klädsel med knappar. Lackade armstöd och ben. Bär tillverkarens stämpel. Bredd 63 cm. Höjd 87 cm.

Åldersrelaterat slitage och märken.

"Hiort af Ornäs, Master of Form", Anna-Kaisa Huusko & Johannes Wilenius.
Boken kommer med på köpet.

Formgiven 1948.

Klubbat pris
200
2 254
209
Utropspris
400 EUR
Budhistorik (1 bud)
10 mar 2019 17:58
200 EUR

Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist finländsk design
+358 (0)40 1284 977