Kan inte nå servern

Sten Eklund

(Sverige, 1942-2009)
Sten Eklund
(Sverige, 1942-2009)

STEN EKLUND, handkolorerad etsning, signerad.

"Kullautbrottet" ur "Kullahusets hemlighet". P: 11 x 18 cm.

Visning: 24–27 september, kl 11–17 på Berzelii Park 1, Stockholm. Därefter finns verket på Bukowskis, Västberga Allé 3.

Ej examinerad ur ram.

Proveniens

Galerie Bel' Art, Stockholm.
Privat samling, Stockholm

Litteratur

Lotta Lotass, Torsten Ekbom, Ulf Linde, "Sten Eklund - Kullahusets hemlighet", 2016, avbildad.

Övrig information

Föremålen visas på Bukowskis, Berzelii Park 1 i Stockholm mellan den 24 - 27 september, öppettider 11-17. Utlämning sker på Bukowskis, Västberga Allé 3, f r o m den 30:e september.

Konstnär

Sten Eklund, svensk målare och grafiker. Utbildad 1966-1971 vid Konstakademin. Han är känd bland annat för sitt arbete med den fiktive 1800-talsbotanikern J M G Paléen och Kullahusets hemligheter där 53 handkolorerade kopparstålstick med tillhörande skulpturer ingår. Bildberättelsen är ett märkligt konstprojekt. Redan tidigt hade Eklund fascinerats av obegripliga apparater och konstruktioner som han målade på glas eller duk. I akvarell eller gouahe har han i Duchamps anda gjort märkliga bataljmålningar och andra scener befolkade med mekaniska figurer.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
6 400
S
E
K
568
E
U
R
599
USD
Utropspris
7 000 SEK
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (7 bud)
3
A
29 sep 2019 15:54
6 400 SEK
4
29 sep 2019 15:54
6 200 SEK
3
A
29 sep 2019 15:53
5 700 SEK
4
29 sep 2019 15:53
5 500 SEK
3
26 sep 2019 16:00
4 900 SEK
2
21 sep 2019 4:40
1 100 SEK
1
20 sep 2019 10:56
1 000 SEK
Alla tider är i CET
Omfattas av följerätt

Enligt lag betalar köparen en konstnärsavgift för detta konstverk. Avgiften är som högst 5%. Ju högre försäljningspris desto lägre procentsats. För mer information kring denna lag:

I Sverige: BUS
I Finland: Kuvasto och följerätt och Kuvasto

Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

Kontakt
Lena Rydén
Stockholm
Lena Rydén
Chef konst, specialist modern och klassisk konst
+46 (0)707 78 35 71

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+358-9-668 91 10

Kundservice