1144574
Sten Eklund
(1942-2009)
Sten eklund, rörelseobjekt, trä, olja och motor. utförd 1967.

STEN EKLUND, Rörelseobjekt, trä, olja och motor. Utförd 1967.

"Som ett ekorrhjul". 56 x 77 cm.

Visning: 24–27 september, kl 11–17 på Berzelii Park 1, Stockholm. Därefter finns verket på Bukowskis, Västberga Allé 3.

Ej funktionstestad. Smärre slitage.

Placering: Carlsgatan 54, 211 20 Malmö - Z1
Proveniens

Per Theander, Västergötland.
Galerie Bel’Art, Stockholm.
Privat samling, Stockholm.

Galerie Bel’Art, Stockholm, 1997 (avbildad vernissagekortet). Galerie Bel’Art, Stockholm, 2016.

Övrigt

Föremålen visas på Bukowskis, Berzelii Park 1 i Stockholm mellan den 24 - 27 september, öppettider 11-17. Utlämning sker på Bukowskis, Västberga Allé 3, f r o m den 30:e september.

Lena Rydén
Lena Rydén
Specialist modern konst, grafik
+46 (0)70 778 35 71

Efter vunnen auktion beställer du transport på Mina Sidor

Slutpris
15 000
1 392
1 548
Utropspris
30 000 SEK
Budhistorik (5 bud)
29 sep 14:14
15 000 SEK
25 sep 18:17
14 000 SEK
21 sep 9:44
12 000 SEK
20 sep 11:01
11 111 SEK
20 sep 10:56
10 000 SEK