Kan inte nå servern
Temaauktioner online
Madeleine Pyk – en samling F769
Auktion:
The Eclectic Collection F772
Auktion:
Helge Dahlman F782
Auktion:
Birds by Toikka – Part 2 F728
Auktion:
En privat samling handknutna bruksföremål från Persien E1309
Auktion:
Silver Linings E1279
Auktion:
Chalet Interiors E1217
Auktion:
Liveauktioner
Contemporary Art & Design 670
Auktion: 21−22 april 2026
Important Timepieces 671
Auktion: 21 april 2026
Modern Art & Design 672
Auktion: 20−21 maj 2026
Important Spring Sale 673
Auktion: 10−12 juni 2026

Eddie Figge

(Sverige, 1904-2003)
Eddie Figge
(Sverige, 1904-2003)

EDDIE FIGGE, blandteknik, signerad och daterad 1968.

"Afton Midsommar". 38 x 45 cm.

Ej examinerad ur ram.

Proveniens

Galerie Bel'Art, Stockholm.
Privatsamling.

Konstnär

Figge, Eddie (1904-2003) svensk målare. Studier vid Otte Skiölds målarskola 1939-1942. Efter en figurativ inriktning på 40-talet övergick hon till mer informellt måleri som kretsar kring ljuset, mörkret och rymden. Med stark färgkänsla I hela sin verksamhet var hon trogen sin konst, inspirerad av kosmos, rymdfärder och kvantfysik. Figge använder sig också av assemblaget för att nå sina strävanden: trådar, tygstycken, pappersbitar som hon kombinerar med gnistande färger. Eddie Figge har uppmärksammats internationellt och har deltagit i Biennalen i Sao Paulo.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
3 800
S
E
K
361
E
U
R
414
USD
Utropspris
3 000 SEK
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (19 bud)
6
8 sep 2019 20:37
3 800 SEK
7
8 sep 2019 20:36
3 600 SEK
6
A
8 sep 2019 20:36
3 500 SEK
6
8 sep 2019 20:33
3 400 SEK
7
8 sep 2019 20:33
3 200 SEK
6
A
8 sep 2019 20:33
3 000 SEK
7
8 sep 2019 20:33
3 000 SEK
6
A
8 sep 2019 20:30
2 400 SEK
7
8 sep 2019 20:30
2 200 SEK
6
A
8 sep 2019 20:27
1 900 SEK
7
8 sep 2019 20:27
1 800 SEK
6
8 sep 2019 20:27
1 700 SEK
1
A
8 sep 2019 20:27
1 600 SEK
1
8 sep 2019 17:06
1 550 SEK
5
7 sep 2019 10:36
1 450 SEK
4
5 sep 2019 18:41
1 350 SEK
3
31 aug 2019 12:12
600 SEK
2
31 aug 2019 7:39
550 SEK
1
30 aug 2019 12:56
500 SEK
Alla tider är i CET
Omfattas av följerätt

Enligt lag betalar köparen en konstnärsavgift för detta konstverk. Avgiften är som högst 5%. Ju högre försäljningspris desto lägre procentsats. För mer information kring denna lag:

I Sverige: BUS
I Finland: Kuvasto och följerätt och Kuvasto

Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

Kontakt
Lena Rydén
Stockholm
Lena Rydén
Senior specialist konst
+46 (0)707 78 35 71

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+358-9-668 91 10

Kundservice