Kan inte nå servern

Eddie Figge

(Sverige, 1904-2003)
Eddie Figge
(Sverige, 1904-2003)

EDDIE FIGGE, olja på duk, signerad och daterad 1991.

"Sök balans". 219 x 157

Proveniens

Gåva av konstnären till Ingeborg ¨Boi¨ Edberg, Djursholm.
Galerie Bel'Art, Stockholm.
Privatsamling.

Utställningar

Nationalmuseum, "Sök balans", 1992. Katalog med text av Olle Granath.

Konstnär

Figge, Eddie (1904-2003) svensk målare. Studier vid Otte Skiölds målarskola 1939-1942. Efter en figurativ inriktning på 40-talet övergick hon till mer informellt måleri som kretsar kring ljuset, mörkret och rymden. Med stark färgkänsla I hela sin verksamhet var hon trogen sin konst, inspirerad av kosmos, rymdfärder och kvantfysik. Figge använder sig också av assemblaget för att nå sina strävanden: trådar, tygstycken, pappersbitar som hon kombinerar med gnistande färger. Eddie Figge har uppmärksammats internationellt och har deltagit i Biennalen i Sao Paulo.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
80 000
S
E
K
7 061
E
U
R
7 366
USD
Utropspris
25 000 SEK
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (50 bud)
1
A
8 sep 2019 19:46
80 000 SEK
3
8 sep 2019 19:46
78 000 SEK
1
A
8 sep 2019 19:45
75 000 SEK
3
8 sep 2019 19:45
73 000 SEK
1
8 sep 2019 19:45
71 000 SEK
3
8 sep 2019 19:44
69 000 SEK
1
A
8 sep 2019 19:44
67 000 SEK
3
8 sep 2019 19:44
65 000 SEK
1
A
8 sep 2019 19:43
63 000 SEK
3
8 sep 2019 19:43
61 000 SEK
1
8 sep 2019 19:43
59 000 SEK
3
8 sep 2019 19:43
57 000 SEK
1
A
8 sep 2019 19:42
55 000 SEK
3
8 sep 2019 19:42
53 000 SEK
1
8 sep 2019 19:42
51 000 SEK
3
8 sep 2019 19:42
49 000 SEK
1
A
8 sep 2019 19:41
47 000 SEK
3
8 sep 2019 19:41
45 000 SEK
1
8 sep 2019 19:41
43 000 SEK
3
8 sep 2019 16:15
41 000 SEK
1
A
8 sep 2019 16:15
40 500 SEK
1
A
8 sep 2019 16:14
39 000 SEK
3
8 sep 2019 16:14
38 000 SEK
1
A
8 sep 2019 16:14
36 000 SEK
3
8 sep 2019 16:14
35 000 SEK
1
A
8 sep 2019 16:13
34 000 SEK
3
8 sep 2019 16:13
33 000 SEK
1
A
8 sep 2019 16:12
32 000 SEK
3
8 sep 2019 16:12
31 000 SEK
1
A
8 sep 2019 16:12
30 000 SEK
3
8 sep 2019 16:12
29 000 SEK
1
A
8 sep 2019 16:11
28 000 SEK
3
8 sep 2019 16:11
27 000 SEK
1
A
8 sep 2019 16:10
26 000 SEK
3
8 sep 2019 16:10
25 000 SEK
1
A
8 sep 2019 16:09
24 000 SEK
3
8 sep 2019 16:09
23 000 SEK
1
6 sep 2019 18:00
22 000 SEK
3
4 sep 2019 17:53
21 000 SEK
1
A
4 sep 2019 17:51
20 000 SEK
3
4 sep 2019 17:51
20 000 SEK
1
A
4 sep 2019 17:50
19 000 SEK
3
4 sep 2019 17:50
18 500 SEK
1
A
4 sep 2019 17:50
18 000 SEK
3
4 sep 2019 17:50
17 500 SEK
1
A
4 sep 2019 17:49
17 000 SEK
3
4 sep 2019 17:49
16 500 SEK
1
A
31 aug 2019 9:14
16 000 SEK
2
31 aug 2019 9:14
15 500 SEK
1
30 aug 2019 23:19
15 000 SEK
Alla tider är i CEST
Omfattas av följerätt

Enligt lag betalar köparen en konstnärsavgift för detta konstverk. Avgiften är som högst 5%. Ju högre försäljningspris desto lägre procentsats. För mer information kring denna lag:

I Sverige: BUS
I Finland: Kuvasto och följerätt och Kuvasto

Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

Kontakt
Lena Rydén
Stockholm
Lena Rydén
Chef konst, specialist modern och klassisk konst
+46 (0)707 78 35 71

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+358-9-668 91 10

Kundservice