Kan inte nå servern

Eddie Figge

(Sverige, 1904-2003)
Eddie Figge
(Sverige, 1904-2003)

EDDIE FIGGE, olja på duk, signerad och daterad 1991.

"Sök balans". 215 x 152.

Proveniens

Galerie Bel’Art.
Privatsamling, Stockholm.

Utställningar

Nationalmuseum, "Sök balans", 1992. Katalog med text av Olle Granath.

Övrig information

Detta verk ingår i en serie på tio målningar som alla ställdes ut på Nationalmuseum 1992. Eddie Figge var den första kvinnliga då levande konstnär som ställdes ut på museet. Nationalmuseum/Moderna museet har fem av dessa målningar.

Konstnär

Figge, Eddie (1904-2003) svensk målare. Studier vid Otte Skiölds målarskola 1939-1942. Efter en figurativ inriktning på 40-talet övergick hon till mer informellt måleri som kretsar kring ljuset, mörkret och rymden. Med stark färgkänsla I hela sin verksamhet var hon trogen sin konst, inspirerad av kosmos, rymdfärder och kvantfysik. Figge använder sig också av assemblaget för att nå sina strävanden: trådar, tygstycken, pappersbitar som hon kombinerar med gnistande färger. Eddie Figge har uppmärksammats internationellt och har deltagit i Biennalen i Sao Paulo.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
46 500
S
E
K
4 054
E
U
R
4 243
USD
Utropspris
25 000 SEK
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (31 bud)
2
8 sep 2019 18:48
46 500 SEK
4
8 sep 2019 18:40
44 500 SEK
5
7 sep 2019 20:55
42 500 SEK
2
A
7 sep 2019 20:55
40 500 SEK
5
7 sep 2019 20:55
39 500 SEK
2
A
7 sep 2019 20:55
38 500 SEK
5
7 sep 2019 20:55
37 500 SEK
2
A
7 sep 2019 20:54
36 500 SEK
5
7 sep 2019 20:54
35 500 SEK
2
A
7 sep 2019 20:54
34 500 SEK
5
7 sep 2019 20:54
33 500 SEK
2
A
6 sep 2019 19:00
32 500 SEK
4
6 sep 2019 19:00
31 500 SEK
2
A
6 sep 2019 18:59
30 500 SEK
4
6 sep 2019 18:59
29 500 SEK
2
A
6 sep 2019 18:59
28 500 SEK
4
6 sep 2019 18:59
27 500 SEK
2
6 sep 2019 17:59
26 500 SEK
4
6 sep 2019 8:33
25 500 SEK
2
A
6 sep 2019 8:33
24 500 SEK
4
6 sep 2019 8:33
23 500 SEK
2
4 sep 2019 21:27
22 500 SEK
4
A
4 sep 2019 21:27
21 500 SEK
4
3 sep 2019 13:34
21 000 SEK
2
A
3 sep 2019 13:34
20 000 SEK
2
A
3 sep 2019 13:34
19 500 SEK
4
3 sep 2019 13:34
19 000 SEK
2
A
31 aug 2019 9:12
16 000 SEK
3
31 aug 2019 9:12
15 500 SEK
2
30 aug 2019 23:17
15 000 SEK
1
30 aug 2019 23:05
9 600 SEK
Alla tider är i CEST
Omfattas av följerätt

Enligt lag betalar köparen en konstnärsavgift för detta konstverk. Avgiften är som högst 5%. Ju högre försäljningspris desto lägre procentsats. För mer information kring denna lag:

I Sverige: BUS
I Finland: Kuvasto och följerätt och Kuvasto

Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

Kontakt
Lena Rydén
Stockholm
Lena Rydén
Chef konst, specialist modern och klassisk konst
+46 (0)707 78 35 71

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+358-9-668 91 10

Kundservice