Kan inte nå servern
Temaauktioner online
The Eclectic Collection F772
Auktion:
Helge Dahlman F782
Auktion:
Birds by Toikka – Part 2 F728
Auktion:
En privat samling handknutna bruksföremål från Persien E1309
Auktion:
Silver Linings E1279
Auktion:
Chalet Interiors E1217
Auktion:
Liveauktioner
Contemporary Art & Design 670
Auktion: 21−22 april 2026
Important Timepieces 671
Auktion: 21 april 2026
Modern Art & Design 672
Auktion: 20−21 maj 2026
Important Spring Sale 673
Auktion: 10−12 juni 2026

Eddie Figge

(Sverige, 1904-2003)
Eddie Figge
(Sverige, 1904-2003)

EDDIE FIGGE, pastell, signerad och daterad 2001

"Sub Rosa". 46 x 38 cm.

Ej examinerad ur ram.

Proveniens

Galerie Bel' Art, Stockholm.
Privat samling, Stockholm.

Konstnär

Figge, Eddie (1904-2003) svensk målare. Studier vid Otte Skiölds målarskola 1939-1942. Efter en figurativ inriktning på 40-talet övergick hon till mer informellt måleri som kretsar kring ljuset, mörkret och rymden. Med stark färgkänsla I hela sin verksamhet var hon trogen sin konst, inspirerad av kosmos, rymdfärder och kvantfysik. Figge använder sig också av assemblaget för att nå sina strävanden: trådar, tygstycken, pappersbitar som hon kombinerar med gnistande färger. Eddie Figge har uppmärksammats internationellt och har deltagit i Biennalen i Sao Paulo.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
3 400
S
E
K
323
E
U
R
369
USD
Utropspris
3 000 SEK
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (19 bud)
3
8 sep 2019 20:25
3 400 SEK
5
8 sep 2019 20:20
3 200 SEK
4
A
8 sep 2019 20:20
3 000 SEK
5
8 sep 2019 20:20
3 000 SEK
4
8 sep 2019 20:16
2 800 SEK
3
7 sep 2019 16:39
2 600 SEK
2
7 sep 2019 16:35
2 400 SEK
3
7 sep 2019 13:52
2 200 SEK
2
A
7 sep 2019 13:52
2 100 SEK
2
7 sep 2019 13:29
2 000 SEK
3
7 sep 2019 13:25
1 900 SEK
2
A
7 sep 2019 13:24
1 800 SEK
3
7 sep 2019 13:24
1 800 SEK
2
7 sep 2019 11:50
1 700 SEK
3
6 sep 2019 22:19
1 600 SEK
2
6 sep 2019 21:30
1 500 SEK
3
6 sep 2019 21:17
1 400 SEK
2
31 aug 2019 8:00
1 300 SEK
1
31 aug 2019 7:37
1 000 SEK
Alla tider är i CET
Omfattas av följerätt

Enligt lag betalar köparen en konstnärsavgift för detta konstverk. Avgiften är som högst 5%. Ju högre försäljningspris desto lägre procentsats. För mer information kring denna lag:

I Sverige: BUS
I Finland: Kuvasto och följerätt och Kuvasto

Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

Kontakt
Lena Rydén
Stockholm
Lena Rydén
Senior specialist konst
+46 (0)707 78 35 71

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+358-9-668 91 10

Kundservice