China for the West

En kurerad onlinevisning av kinesiskt exportporslin från 1700-talet för den västerländska marknaden. Föremålen kommer från olika samlingar med speglar väl de svenska samlarnas passion för det utsökta kinesiska exportporslinet som kom till Europa via de ostindiska kompanierna. Ända sedan de första faten och vaserna såldes på auktion i Holland 1602 har efterfrågan på kinesiskt porslin bara fortsatt. Titta igenom katalogen och börja din egen samling, eller bara skaffa härliga ”conversation pieces” till din nästa middagsbjudning. Tänk om tingen kunde tala, vilka underbara historier om middagar från förr de kunde berätta om.

42 föremål
BOJAN, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
4 200 SEK
Utropspris
6 000 SEK
SKÅLFAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
2 619 SEK
Utropspris
3 000 SEK
VAS, porslin. Kanton, Qingdynastin, sent 1800-tal.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
FAT, porslin. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
PRAKTFAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
4 250 SEK
Utropspris
4 000 SEK
STEKFAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
2 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BÅLSKÅL, porslin. Kanton, Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
2 600 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Klubbat pris
5 311 SEK
Utropspris
6 000 SEK
SKÅL, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
2 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SKÅLFAT, tre stycken, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
4 200 SEK
Utropspris
5 000 SEK
SERVERINGSFAT, porslin. Qingdynastin, Jiaqing (1796-1820).
Klubbat pris
2 600 SEK
Utropspris
4 000 SEK
TALLRIKAR, tre stycken, kompaniporslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BÅLSKÅL, porslin. Kanton, Qingdynastin, sent 1800-tal.
Klubbat pris
2 822 SEK
Utropspris
3 000 SEK