TALLRIKAR, sex (2+2+1+1) stycken, kompaniporslin. Qingdynastin, 1700-tal.

Dekor i famille rosefärger, ett par med motiv av blommor, diameter 22,5 cm (en med ifylld nagg samt en med kantspricka).
En med motiv av två fåglar på kvist bland blommor, diameter 23 cm (stjärnspricka).
Två med motiv av två påfåglar, diameter 23 cm (smärre ifyllda nagg).
En med motiv av blommande trädgård, diameter 23 cm (kantspricka).

Slitage, mistor, fåtal med sprickor och ifyllda nagg.

Klubbat pris
2 500
222
231
Utropspris
4 000 SEK
Budhistorik (1 bud)
24 mar 2019 16:31
2 500 SEK