KOPPAR med FAT, tre stycken, samt TALLRIKAR, två stycken, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).

Dekor i imarifärger, med motiv av blommor. Diameter på fat och tallrik 13,5-23 cm. Höjd på kopp 7,3 cm.

En kopp med kantlagning. En fat med kantspricka. En tallrik med kantspricka. En tallrik med smärre kantspricka och nagg.

Klubbat pris
2 500
221
230
Utropspris
4 000 SEK
Budhistorik (2 bud)
23 mar 2019 17:39
2 500 SEK
18 mar 2019 9:18
2 200 SEK