SKÅL samt TALLRIKAR, ett par, kompaniporslin. Qingdynastin, 1700-tal.

Dekor i famille rosefärger, med motiv av blommande trädgård, samt granatäpplen. Diameter 27 cm. Tallrikar, med dekor av blommande trädgård och 'finger lemons', diameter 23 cm.

Kantlagning och stjärnspricka på skål. Tallrikar med slitage, mistor och bränningssprickor-

Klubbat pris
2 500
221
230
Utropspris
4 000 SEK
Budhistorik (3 bud)
24 mar 2019 21:06
2 500 SEK
24 mar 2019 20:35
2 200 SEK
23 mar 2019 22:09
2 000 SEK