Dekor i famille rosefärger, med motiv av blommande trädgård, samt granatäpplen. Diameter 27 cm. Tallrikar, med dekor av blommande trädgård och 'finger lemons', diameter 23 cm.
Kantlagning och stjärnspricka på skål. Tallrikar med slitage, mistor och bränningssprickor-