TALLRIKAR, fyra stycken, DJUPA TALLRIKAR, tre st samt SERVERINGSFAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).

Dekor i underglasyrblått, bestående av:
Fyra tallrikar, med motiv av tuppar, blommor och växter, diameter 22,5-24 cm (en med spricka).
Tre djupa, med motiv av blommande trädgård, ett par med flodlandskap, diameter 22,5-22,8 cm (nagg).
Ett serveringsfat, med motiv av flodlandskap, längd 29 cm.

Slitage, glasyrnagg, smärre nagg. En med spricka.

Klubbat pris
3 400
298
310
Utropspris
3 000 SEK
Budhistorik (8 bud)
24 mar 2019 21:12
3 400 SEK
24 mar 2019 21:09
3 200 SEK
24 mar 2019 21:09
3 200 SEK
24 mar 2019 21:01
3 000 SEK
21 mar 2019 2:31
3 000 SEK
19 mar 2019 13:19
2 650 SEK
19 mar 2019 13:19
2 450 SEK
15 mar 2019 11:16
2 000 SEK