TALLRIKAR, 12 stycken, samt SKÅL, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).

Dekor i underglasyrblått, bestående av:
Fyra tallrikar samt en assiett, med motiv av skrollar i blommande trädgård, diameter 19,5-23,5 cm (två med kantspricka. Nagg).
Sju udda, med motiv av bl.a. flodlandskap, figurer, blommor, växter. Diameter 22,5-23,5 cm (en med sprickor, en med kantlagning. Nagg).

Slitage, mistor, nagg. Fåtal med sprickor. En med kantlagning.

Klubbat pris
3 200
282
295
Utropspris
3 000 SEK
Budhistorik (7 bud)
24 mar 2019 21:55
3 200 SEK
24 mar 2019 21:55
3 100 SEK
24 mar 2019 21:54
3 000 SEK
24 mar 2019 20:27
2 800 SEK
24 mar 2019 16:27
2 600 SEK
24 mar 2019 16:27
2 400 SEK
24 mar 2019 12:09
2 000 SEK