STEKFAT, samt TALLRIKAR, sex stycken, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).

Dekor i underglasyrblått och famille rosefärger, med motiv av blommor, flodlandskap, växter, antikviteter, figurer, blommande trädgård. Längd på serveringsfat 38 cm. Diameter på tallrikar 22-23 cm.

En tallrik med smärre ifylld nagg. Fyra tallrikar med nagg. En tallrik med omfattande skador. Stekfat med sprickor.

Klubbat pris
2 200
195
206
Utropspris
3 000 SEK
Budhistorik (2 bud)
24 mar 2019 15:40
2 200 SEK
24 mar 2019 9:27
2 000 SEK