TALLRIKAR, fyra stycken, porslin. Mingdynastin (1368-1644) samt en Japan, Edo (1603-1867).

Dekor i underglasyrblått, två med motiv av växter, diameter 17,5-18,5 cm (en med krackelyr och smärre ifylld nagg). Ett kraakfat med motiv av hjortar i naturmiljö, diameter 21,5 cm (nagg). En japansk, med motiv av växter i Kraakstil, diameter 21,1 cm.

Slitage, bränningssprickor, mistor, glasyrnagg, nagg. En med krackelyr, fåtal med smärre ifyllda nagg.

Klubbat pris
2 250
199
207
Utropspris
3 000 SEK
Budhistorik (3 bud)
24 mar 2019 20:07
2 250 SEK
24 mar 2019 20:07
2 050 SEK
19 mar 2019 13:20
2 000 SEK