SKÅLAR, tre stycken, Mingdynastin, samt Qingdynastin, för sydostasien.

Dekor i underglasyrblått, en från Mingdynastin, med motiv av växter, diameter 15 cm (nagg). Två från Qingdynastin, med motiv av flodlandskap, på hög fot. Diameter 13,8 cm (en med spricka samt ifyllda nagg, båda med nagg, den andra med smärre ifyllda nagg).

Slitage, en med smärre kantspricka, Smärre ifyllda nagg. Nagg, bränningssprickor och mistor.

Klubbat pris
2 200
192
201
Utropspris
3 000 SEK
Budhistorik (2 bud)
24 mar 2019 20:12
2 200 SEK
23 mar 2019 14:30
2 000 SEK