1138831
MATSKÅLAR, tre stycken med LOCK, två stycken, porslin. Qingdynastin, sent 1800-tal.
MatskÅlar, tre stycken med lock, två stycken, porslin. qingdynastin, sent 1800-tal.

Dekor i famille rosefärger, med motiv av blommor, växter samt antikviteter, höjd med lock 22-23 cm. En utan lock, med motiv av figurer, höjd 16,5 cm.

Smärre dekorbortfall. Ett lock med nagg. Slitage.

Alexandra Xu
Alexandra Xu
+46 (0)739 40 08 18

Utropspris
6 000 SEK