1138957
ÄMBETSMANNA INSIGNIA, ett par, broderat siden. Qingdynastin, 1800-tal.
Ämbetsmanna insignia, ett par, broderat siden. qingdynastin, 1800-tal.

Broderat i guld, blått samt korall mot mörk botten föreställande en fenixfågel, fladdermöss, lyckotecken samt buddhistiska element. Mått med ram 30x32,5 cm.

Slitage, lösa trådar, ej examinerade ur ram.

Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Utropspris
8 000 SEK