SERVERINGSFAT/STEKFAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).

Dekor i famille rosefärger och underglasyrblått, med otiv av blommande trädgård, bräm med motiv av fåglar och änder. Längd 33 cm.

Smärre kantretuscher. Obefintlig nagg. Slitage.

Utropspris
4 000 SEK