SERVISDELAR, 27 delar, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95) samt två Jiaqing.

Bestående av:
3 såssnipor, längd 14,5-22,5-24,5 cm (nagg).
8 tallrikar, diameter 22,5-23 cm (4 med sprickor och nagg, alla med nagg).
5 djupa tallrikar, diameter 22,5-23 cm.
4 bärtallrikar, diameter 16,5 cm (3 skadade).
4 djupa bärtallrikar, diameter 16,5 cm (3 med sprickor).
2 terriner med lock (Jiaqing period), längd 19,3 cm (en med sprickor och nagg),
Två servingsfat, en lövformat. Längd 20,2-24,3 cm.

Slitage, mistor, bränningssprickor, nagg och sprickor på flera.

Utropspris
5 000 SEK