1159957
PRAKTFAT, kompaniporslin. Qingdynastin, tidigt 1700-tal.
Praktfat, kompaniporslin. qingdynastin, tidigt 1700-tal.

Dekor i underglasyrblått och famille vertefärger, med motiv av blommor i kruka, samt lövverk, diameter 38,5 cm.

Slitage, kantlagningar, nagg, ifyllda nagg, sprickor.

Alexandra Xu
Alexandra Xu
+46 (0)739 40 08 18

Utropspris
3 000 SEK