1162518
TALLRIKAR, 10 (4+2+2+2) stycken, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Tallrikar, 10 (4+2+2+2) stycken, kompaniporslin. qingdynastin, qianlong (1736-95).

Dekor i famille rosefärger. Fyra med motiv av blombuketter i urna inom brun och rosa bräm, diameter ca 22,6 cm (en med sprickor, smärre nagg).
Ett par, med motiv av blombukett i urna inom rosa bräm, diameter ca 22,3 cm (skador).
Ett par, med motiv av blommande trädgård, diameter 23 cm (nagg).
Ett par djupa, med motiv av double peacock, diameter 23 cm (skadade).

Fåtal med sprickor, lagningar. Slitage, nagg.

Alexandra Xu
Alexandra Xu
+46 (0)739 40 08 18

Utropspris
3 000 SEK