TALLRIKAR, 10 (4+2+2+2) stycken, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).

Dekor i famille rosefärger. Fyra med motiv av blombuketter i urna inom brun och rosa bräm, diameter ca 22,6 cm (en med sprickor, smärre nagg).
Ett par, med motiv av blombukett i urna inom rosa bräm, diameter ca 22,3 cm (skador).
Ett par, med motiv av blommande trädgård, diameter 23 cm (nagg).
Ett par djupa, med motiv av double peacock, diameter 23 cm (skadade).

Fåtal med sprickor, lagningar. Slitage, nagg.

Utropspris
3 000 SEK