URNA med LOCK, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.

Dekor i underglasyrblått och famille rosefärger, med motiv av blommor och lövverk mot en ruyiformad bräm. Lock med motiv av lövverk, med knopp format som frukt. Höjd med lock 16,5 cm.

Slitage, mistor, lock med bränningsdefekt.

Utropspris
3 000 SEK