Selected Art & Artworks by our specialists

Art & Antiques selected by our specialists

Under vårt tema Selected Art & Antiques har vi samlat ett urval av klassiskt måleri, äldre mästare, möbler, konsthantverk, silver, kompaniporslin, mattor mm i mellanprissegmentet. Föremålen har ofta använts i flera hundra år och går utmärkt att använda i våra hem idag. Möblerna är tillverkade av välutbildade mästare som valde olika träslag, såsom ek, furu, björk och al, för att få den bästa hållbarheten. Ofta är de fanérade med högklassig mahogny eller valnöt som inte längre går att få tag i. De svenska målarna Alf Wallander, Wilhelm von Gegerfelt och Henric Ankarcrona finns representerade tillsammans med modernare verk av bl.a. Einar Jolin. Vi vill också uppmärksamma ett 1700-tals porträtt av Maria Kristina av Österrike i en rikt skuren ram, kopia efter Alexander Roslin. Möbler från rokoko till sengustavianskt, bl.a. ett antal stolar signerade Ephraim Ståhl (mästare i Stockholm 1794-1820), samsas med speglar lampetter och ljuskronor. Skulptur, ljusstakar, föremål i silver samt utvalda orientaliska mattor bidrar till en vacker helhet. Förutom föremålens höga kvalitet, användbarhet och skönhet, ger de dagens modernare inredning en extra dimension av en historisk tidsresa som ger livet ett större djup och en tryggare och mer meningsfull förankring i vår snabbt föränderliga tillvaro. Till detta kan tilläggas miljöbehovet av återanvändning. Tveka inte att kontakta oss om du vill ha råd inför dina inköp!

103 föremål
ALEXANDER ROSLIN, kopia efter, 1700-tal.
Klubbat pris
52 000 SEK
Utropspris
40 000 SEK
STOL, Rokoko, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris
4 500 SEK
Utropspris
2 500 SEK
BRUNO LILJEFORS, olja på pannå, sterbhusstämplat.
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
25 000 SEK
ANTIK GENDJE 308 x 140 cm.
ANTIK GENDJE 308 x 140 cm.
Klubbat pris
6 200 SEK
Utropspris
5 000 SEK
OSCAR BJÖRCK, olja på duk-pannå, signerad Oscar Björck.
Klubbat pris
1 900 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BRICKA, silver, London, 1802.
BRICKA, silver, London, 1802.
Klubbat pris
17 519 SEK
Utropspris
18 000 SEK
SYBORD, sengustavianskt, omkring år 1800.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
KARMSTOL, senbarock, 1700-talets första hälft.
Klubbat pris
3 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BORDSPENDYL, Louis XVI, Frankrike, 1700-talets slut.
Klubbat pris
8 850 SEK
Utropspris
8 000 SEK
ALFONS KARPINSKI, olja på duk, signerad samt daterad 1942.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
25 000 SEK
JEAN ÉTIENNE LIOTARD, hans krets, olja på duk.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
SAMOVAR, 1800-talets mitt.
SAMOVAR, 1800-talets mitt.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
LJUSKRONA, sengustaviansk, tidigt 1800-tal.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK
BRUNO LILJEFORS, olja på duk, signerad.
Klubbat pris
95 000 SEK
Utropspris
80 000 SEK
FLINTLÅSPISTOL, dansk, m/1751.
Klubbat pris
27 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK
Klubbat pris
24 500 SEK
Utropspris
12 000 SEK
HARNESK, karolinskt, 1600-talets slut.
Klubbat pris
13 800 SEK
Utropspris
10 000 SEK
BYRÅ, Sengustaviansk, 1700-talets slut.
Klubbat pris
8 700 SEK
Utropspris
10 000 SEK
TRÅGSOFFA, Rokoko, Sverige, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris
15 504 SEK
Utropspris
10 000 SEK
SPELBORD, ett par, sengustavianska, omkring år 1800.
Klubbat pris
8 200 SEK
Utropspris
12 000 SEK
Klubbat pris
8 366 SEK
Utropspris
10 000 SEK
TRÄDGÅRDSURNA, Hofors bruk, Gästrikland, omkring 1900.
Klubbat pris
10 350 SEK
Utropspris
10 000 SEK
SEMIANTIK SILKE KESHAN 316 x 205.
Klubbat pris
7 400 SEK
Utropspris
7 000 SEK
KARMSTOL, Frankrike, Louis XV, 1700-tal.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Hayes & Co, ljusstakar, ett par, silver, Birmingham 1912.
Klubbat pris
3 300 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SPEGEL, sengustaviansk, 1800-talets början.
Klubbat pris
2 500 SEK
Utropspris
2 500 SEK
SEKRETÄR, svensk rokoko, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
ELIAS MARTIN, mezzotint.
ELIAS MARTIN, mezzotint.
Klubbat pris
8 700 SEK
Utropspris
6 000 SEK
SERVERINGSFAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
3 201 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BORD, svensk rokoko, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris
5 250 SEK
Utropspris
5 000 SEK
SEMIANTIK YOMOUD ca 292 x 190 cm.
Klubbat pris
3 700 SEK
Utropspris
2 500 SEK
WILLEM DE KLERK, olja på pannå, signerad W. de Klerk.
Klubbat pris
13 300 SEK
Utropspris
12 000 SEK
HELMER OSSLUND, olja på duk/papp-pannå, signerad.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
30 000 SEK
CHRISTIAN AECKERLIN, skulptur, brons, signerad.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
SPEGEL, sengustaviansk, 1700-talets slut.
Klubbat pris
5 800 SEK
Utropspris
5 000 SEK
KARMSTOLAR, ett par, Rokoko, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
IVAR KAMKE, olja på duk, signerad och daterad 1920.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
EINAR JOLIN, akvarell, signerad och daterad juni 1936.
Klubbat pris
42 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK
DAMARBETSBORD, sengustavianskt, tidigt 1800-tal.
Klubbat pris
10 500 SEK
Utropspris
8 000 SEK
ALFRED THÖRNE, olja på duk, signerad.
Klubbat pris
10 500 SEK
Utropspris
15 000 SEK
SEVERIN NILSON, olja på duk/pannå, signerad.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
7 000 SEK
OLOF ARENIUS, ett par, olja på duk.
Klubbat pris
55 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK
JOHAN ABRAHAM ALEANDER, Gouache, signerad och daterad 1800.
Klubbat pris
6 400 SEK
Utropspris
8 000 SEK
OKÄND KONSTNÄR, 1700-TAL. Tusch och lavering.
Klubbat pris
24 500 SEK
Utropspris
20 000 SEK
TABURETT, gustaviansk, 1700-talets slut.
Klubbat pris
3 011 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BYRÅ, gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
Klubbat pris
38 500 SEK
Utropspris
39 000 SEK
LARS LERIN, akvarell, signerad och daterad -85.
Klubbat pris
94 000 SEK
Utropspris
60 000 SEK
MATBORD, 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris
25 101 SEK
Utropspris
24 000 SEK
KANDELABER, fransk empire, 1800-talets början.
Klubbat pris
35 000 SEK
Utropspris
35 000 SEK
KARMSTOL, Régence, Frankrike, 1700-tal.
Klubbat pris
7 100 SEK
Utropspris
4 000 SEK
GEORGE MORLAND, tillskriven, olja på duk, signerad.
Klubbat pris
25 400 SEK
Utropspris
20 000 SEK
DAVID VON KRAFFT, hans krets, olja på duk.
Klubbat pris
12 500 SEK
Utropspris
12 000 SEK
MATTA SERAPI DESIGN, ca 390 x 305 cm.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
25 000 SEK
SVENSK KONSTNÄR, tidigt 1800-tal. olja på duk.
Klubbat pris
43 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK
SPEGEL, Rokoko, Sverige, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris
5 600 SEK
Utropspris
4 000 SEK