SPEGEL OCH KONSOLBORD, Karl Johan, 1820-40-tal.

Fanerade med mahogny. Beslag av förgylld brons. Dekor av kolonner och halvkolonner. Spegelns höjd 206, bredd 103 cm. Bordets längd 99, bredd 46, höjd 85 cm. Total höjd ca 291 cm.

Ett bronsbeslag saknas. Smärre fanerskador, torksprickor.

Utropspris
5 000 SEK