Förgylld, bronserad och vitmålad. Vitlackerad urtavla märkt "Joh. Nyberg Stockholm". Snidad dekor av krönande blomsterurna flankerad av pilkoger och fackla. Pendelhus med kolonner. Höjd 95, bredd 49 cm. Pendel medföljer. Nyckel finns.
Dekorskador, dekorlagningar, ställvis krederingsbortfall, slitage. Dekordelar saknas ställvis. Ej funktionstestad.