Gottfrid Kallstenius

(Sverige, 1861-1943)
Gottfrid Kallstenius
(Sverige, 1861-1943)

GOTTFRID KALLSTENIUS, olja på duk, signerad G. Kallstenius och daterad 1891. Troligtvis utförd i Stockholm.

Modellakt. 85 x 162 cm.

Duk med smärre tryckskada i övre höger hörn. Ställvis smärre färgbortfall. Ställvis smärre skrapmärken. Ytsmuts.

Tilläggslista

Motivet är troligen inte utfört i Frankrike utan snarare i konstnärens ateljé i Stockholm under första halvan av år 1891.

I juli 1891 gifte Gottfrid Kallstenius sig med konstnären Gerda Roosval-Kallstenius. Efter att Kallstenius erhållit Konstakademiens stora resestipendium begav sig paret senare under sommaren till Paris för vidare utbildning. Fram till november 1891 kom de att vistas i Le Pouldu i Bretagne. Under senhösten 1891 fram till våren 1892 bodde de åter i Paris för att därefter bosätta sig på Hôtel Chevillon i Grèz-sur-Loing. Kallstenius målade under denna tid bland annat "Tvätterskor, Grèz" samt "Ung kärlek". I februari 1893 reste han vidare till Italien där han kom att verka fram till sommaren 1894.

Modellakten är troligtvis utförd i Gottfrid Kallstenius ateljé i Stockholm under första halvan av år 1891 innan resan till Frankrike senare det året. Antagandet backas upp av den mittersta av de tre dukarna som syns på väggen bakom modellen, i vilken man skymtar en väderkvarn. Den är utförd 1886 i Sverige – antagligen utanför Västervik. Det får ses som osannolikt att Kallstenius skulle ha medfört den fem år gamla duken och satt upp den i Le Pouldu eller Paris där han flitigt målade nya. Vidare kan konstateras att Kallstenius i sina anteckningar över produktionen i Pouldu/Paris 1891 inte omnämnt någon dylik modellakt.

Kallstenius utförde emellertid ytterligare en modellakt/ateljéinteriör i Stockholm 1891. Modellen är inte olik den aktuella, men står med ryggen mot betraktaren så det är svårt att säkert säga om det är samma kvinna. Denna andra modellakt utgjorde enligt Kallstenius egna anteckningar underlag till utlandsstipendieansökan, i likhet med flera andra målningar. Den och andra av Kallstenius inlämnade verk syns för övrigt på ett fotografi med samlad konstakademi plus prins Eugen (fotot finns med i Waldemarsuddes bok ”Prins Eugen – fasetter ur ett liv”, s. 158).

Bukowskis ber att få tacka Fredrik Klingberg (Gottfrid Kallstenius barnbarns barnbarn) för värdefull information i samband med katalogisering av detta verk.

Konstnär

Gottfrid Kallstenius föddes 1861. Han påbörjade studier i medicin och humaniora men avbröt dessa efter tre år och började istället utbilda sig till konstnär. Han studerade bl a på Konstakademien för Edvard Perséus och erhöll 1887 hertigliga medaljen för målningen "September" och året därpå kungliga medaljen för "Kyrkogården i Västervik", även kallad, "Kyrkogård i höstsol". Han började undervisa på Konstakademien i början av 1900-talet och var 1912-34 vice professor. Medan Kallstenius tidigare måleri präglas av realism övergår han snart till stämningsmåleri och många känner igen hans romantiskt präglade solnedsgångmålningar med solbelysta tallar, klippor och stilla vatten. Kallstenius var också mycket intresserad av måleriets tekniska och teoretiska problem och gav bl a ut handböckerna "Oljemåleriet, färgstoff och bindämnen" 1913 och "Handbok i oljemålning" 1915.
Representerad på Nationalmuseum i Stockholm, på konstmuseerna i Göteborg och Malmö samt i en rad museisamlingar i Europa, Syd- och Nordamerika.

Klubbat pris
42 000
3 727
3 929
Utropspris
10 000 SEK
Budhistorik (52 bud)
20 sep 2019 20:49
42 000 SEK
20 sep 2019 20:49
40 000 SEK
20 sep 2019 20:49
39 000 SEK
20 sep 2019 20:49
38 000 SEK
20 sep 2019 20:47
37 000 SEK
20 sep 2019 20:47
36 000 SEK
20 sep 2019 20:47
35 000 SEK
20 sep 2019 20:47
33 000 SEK
20 sep 2019 20:47
32 000 SEK
20 sep 2019 20:46
31 000 SEK
20 sep 2019 20:46
30 000 SEK
20 sep 2019 20:46
29 000 SEK
20 sep 2019 20:44
28 000 SEK
20 sep 2019 16:10
27 000 SEK
20 sep 2019 13:48
26 000 SEK
20 sep 2019 13:47
25 000 SEK
20 sep 2019 13:47
25 000 SEK
20 sep 2019 12:28
23 000 SEK
18 sep 2019 17:30
22 000 SEK
18 sep 2019 17:30
21 000 SEK
18 sep 2019 17:19
19 100 SEK
18 sep 2019 17:19
18 600 SEK
14 sep 2019 14:01
18 100 SEK
14 sep 2019 14:01
17 600 SEK
12 sep 2019 21:54
16 200 SEK
12 sep 2019 7:42
15 700 SEK
12 sep 2019 7:42
15 600 SEK
12 sep 2019 7:42
15 200 SEK
12 sep 2019 7:42
14 700 SEK
12 sep 2019 7:32
14 100 SEK
12 sep 2019 7:25
13 600 SEK
12 sep 2019 7:24
13 100 SEK
12 sep 2019 7:24
12 600 SEK
12 sep 2019 7:24
12 100 SEK
12 sep 2019 7:24
11 600 SEK
12 sep 2019 7:22
11 100 SEK
12 sep 2019 7:22
10 600 SEK
12 sep 2019 6:36
10 100 SEK
12 sep 2019 6:25
9 900 SEK
12 sep 2019 6:20
9 700 SEK
12 sep 2019 6:20
9 500 SEK
11 sep 2019 22:57
9 250 SEK
11 sep 2019 22:57
9 050 SEK
11 sep 2019 22:56
8 850 SEK
11 sep 2019 22:56
8 650 SEK
11 sep 2019 22:50
8 400 SEK
11 sep 2019 22:50
8 200 SEK
11 sep 2019 19:12
7 800 SEK
11 sep 2019 19:12
7 600 SEK
11 sep 2019 18:13
7 400 SEK
11 sep 2019 18:13
7 200 SEK
11 sep 2019 18:10
7 000 SEK