Swedish Photography

Fotografi har fått ett tydligt uppsving både publikt och kommersiellt på den skandinaviska marknaden under de senaste åren. Fotografi är idag en självklar del även av vår svenska konsthistoria. Temaauktionen ”Swedish Photography” innehåller ett urval bilder av samtida svenska fotografer. Flera olika genrer är representerade, alltifrån modebilder till rockfoto och stilleben.

13 föremål
TORBJÖRN CALVERO, fotografi signerad och numrerad 1/10.
Klubbat pris
6 756 SEK
Utropspris
6 000 SEK
CARL HJELTE, gelatinsilverfotografi signerad a tergo.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
TORBJÖRN CALVERO, fotografi signerad och numrerad 4/10.
Klubbat pris
8 300 SEK
Utropspris
6 000 SEK
EVA KLASSON, Silvergelatinfotografi 55 x 37 cm, signerad.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
PATRIK ANDERSSON, fotografi, signerat a tergo.
Klubbat pris
12 500 SEK
Utropspris
8 000 SEK
EWA-MARIE RUNDQUIST, fotografi, numrerat 1/3.
Klubbat pris
7 200 SEK
Utropspris
9 000 SEK
MARTIN PALM, gelatinsilverfotografi.
Klubbat pris
2 900 SEK
Utropspris
4 000 SEK
CARL HJELTE, gelatinsilverfotografi signerad på etikett a tergo.
Klubbat pris
3 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK