Aly Ben Salem

(Sverige, 1910-2001)
Aly Ben Salem
(Sverige, 1910-2001)

ALY BEN SALEM, blandteknik på glas, signerad.

Fåglar. 26 x 21 cm.

Proveniens

Peters Willborgs samling.

Konstnär

Aly Ben Salem var en tunisisk/svensk bildkonstnär. Salem utbildade sig vid akademien i Tunis samt i Paris. Han flyttade till Sverige efter kontakt med den svenska konstnärskolonin i Paris. I hans konstnärliga produktion återfinns glasmålningar och gouachemåleri i pastellfärg med inslag av guld, silver och emalj. Motiven föreställer ofta eleganta kvinnofigurer eller sagolika djur.

Klubbat pris
10 000
887
926
Utropspris
5 000 SEK
Budhistorik (35 bud)
30 mar 2019 22:59
10 000 SEK
30 mar 2019 22:59
10 000 SEK
30 mar 2019 22:58
9 800 SEK
30 mar 2019 22:58
9 600 SEK
30 mar 2019 22:58
9 400 SEK
30 mar 2019 22:57
9 200 SEK
30 mar 2019 22:57
9 000 SEK
30 mar 2019 22:56
8 800 SEK
30 mar 2019 22:55
8 600 SEK
30 mar 2019 22:55
8 400 SEK
30 mar 2019 22:55
8 200 SEK
30 mar 2019 22:55
8 200 SEK
30 mar 2019 22:55
8 000 SEK
30 mar 2019 22:53
7 800 SEK
30 mar 2019 22:53
7 600 SEK
30 mar 2019 22:53
7 400 SEK
30 mar 2019 22:52
7 200 SEK
30 mar 2019 22:50
7 000 SEK
30 mar 2019 22:50
6 800 SEK
30 mar 2019 22:49
6 600 SEK
30 mar 2019 22:49
6 400 SEK
30 mar 2019 22:49
6 200 SEK
30 mar 2019 22:48
6 000 SEK
30 mar 2019 22:48
6 000 SEK
30 mar 2019 22:48
5 800 SEK
30 mar 2019 22:47
5 600 SEK
30 mar 2019 22:47
5 400 SEK
30 mar 2019 22:47
5 200 SEK
30 mar 2019 22:47
5 000 SEK
30 mar 2019 22:47
4 700 SEK
30 mar 2019 22:47
4 500 SEK
30 mar 2019 21:33
4 000 SEK
30 mar 2019 16:48
2 900 SEK
28 mar 2019 15:38
2 700 SEK
25 mar 2019 11:15
2 500 SEK

Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801