ALY BEN SALEM, gouache/akvarell, signerad.
Fiskar och kvinnor. I. 38 x 54 cm.
Ej examinerad ur ram, fuktfläck i papprets överkant.
Utropspris har justerats.
Peters Willborgs samling.
Aly Ben Salem var en tunisisk/svensk bildkonstnär. Salem utbildade sig vid akademien i Tunis samt i Paris. Han flyttade till Sverige efter kontakt med den svenska konstnärskolonin i Paris. I hans konstnärliga produktion återfinns glasmålningar och gouachemåleri i pastellfärg med inslag av guld, silver och emalj. Motiven föreställer ofta eleganta kvinnofigurer eller sagolika djur.