Silver ÖvrigtRyskt silver
1051658
Fabergé, saltkar och saltskedar, 4 st, silver, Moskva 1908-1917.Hovleverantörsmärke.

Ett saltkar stämplat Moskva 1899-1908. Cylindriska, på fyra kulfötter, med dekor i relief av svanar och palmetter. Pärlstav kring mynning och fot. Tre med stjärnslipad glasinsats. Diameter 5,5 cm, höjd 3 cm, vikt 230 gram.

Ett saltkar saknar glasinstats. Lätt slitage.

Anna Wehtje
Anna Wehtje
Ansvarig specialist silver och preciosa
+46 (0)8 614 08 22

Telefontid: Mån - Fre 9-13

Efter vunnen auktion beställer du transport på Mina Sidor

Slutpris
22 021
2 087
2 351
Utropspris
15 000 SEK
Budhistorik (19 bud)
8
14 apr 22:46
22 021 SEK
14 apr 22:46
21 021 SEK
14 apr 22:45
19 502 SEK
14 apr 22:45
19 002 SEK
13 apr 1:01
18 001 SEK