Frans Wilhelm Odelmark

(Sverige, 1849-1937)
Frans Wilhelm Odelmark
(Sverige, 1849-1937)

FRANS WILHELM ODELMARK, olja på duk, signerad F.W. Odelmark.

"Kairo". 79 x 53 cm.

Äldre lagningar.

Konstnär

Frans Wilhelm Odelmark föddes i Västervik 1849 och avled i Stockholm 1937. Odelmark studerade vid Konstakademien i Stockholm 1866-1868 och sedan i Düsseldorf, för att därefter resa vidare till Tyskland, Spanien, Italien och Kairo. Han målade framför allt folklivsskildringar och pittoreska arkitekturmotiv, såsom klosterkällare med munkar, gatubilder, gårdsinteriörer, kyrkor och haremskvinnor, huvudsakligen med motiv hämtade från Europa och Orienten. Odelmakrs rika produktion omfattar främst akvarell och olja. Odelmark har själv levt som munk i Assisi.
Representerad i Nationalmuseum i Stockholm och i Malmö museum.

Klubbat pris
9 200
812
847
Utropspris
6 000 SEK
Budhistorik (34 bud)
10
12 maj 2019 22:44
9 200 SEK
11
12 maj 2019 22:44
9 000 SEK
10
12 maj 2019 22:44
8 800 SEK
11
12 maj 2019 22:44
8 600 SEK
10
12 maj 2019 22:43
8 300 SEK
11
12 maj 2019 22:43
8 100 SEK
11
12 maj 2019 22:41
7 977 SEK
10
12 maj 2019 22:41
7 777 SEK
10
12 maj 2019 22:40
7 700 SEK
9
12 maj 2019 22:40
7 500 SEK
9
12 maj 2019 22:40
6 866 SEK
10
12 maj 2019 22:40
6 666 SEK
9
11 maj 2019 5:51
6 000 SEK
8
11 maj 2019 5:51
5 800 SEK
8
11 maj 2019 1:46
5 500 SEK
9
11 maj 2019 1:46
5 300 SEK
9
10 maj 2019 8:43
5 200 SEK
7 maj 2019 8:50
5 000 SEK
8
7 maj 2019 8:49
4 800 SEK
7 maj 2019 8:49
4 800 SEK
8
6 maj 2019 16:11
4 600 SEK
5 maj 2019 20:25
4 400 SEK
5 maj 2019 20:25
4 200 SEK
5 maj 2019 20:25
4 200 SEK
5 maj 2019 7:52
4 000 SEK
4 maj 2019 22:03
3 800 SEK
4 maj 2019 22:03
3 600 SEK
4 maj 2019 22:03
3 600 SEK
4 maj 2019 16:43
3 400 SEK
4 maj 2019 14:05
3 200 SEK
4 maj 2019 0:15
3 000 SEK
2 maj 2019 20:10
2 700 SEK
2 maj 2019 19:16
2 500 SEK
2 maj 2019 17:39
2 000 SEK
 Dölj
 Visa mer

Contemporary Art & Design 654

185. Elisabeth Ohlson, "Nattvarden", 1998.
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
Budhistorik
90 000

ditt bud
85 000

ditt bud
80 000

ditt bud
75 000

ditt bud
70 000

ditt bud
65 000

ditt bud
60 000

ditt bud
Aktuellt bud:
90 000 SEK