Frans Wilhelm Odelmark

(Sverige, 1849-1937)
Frans Wilhelm Odelmark
(Sverige, 1849-1937)

FRANS WILHELM ODELMARK, akvarell, signerad och daterad München 1884

Katedralen i München. 54 x 39 cm.

Ej examinerad ur ram. Något blekt.

Konstnär

Frans Wilhelm Odelmark föddes i Västervik 1849 och avled i Stockholm 1937. Odelmark studerade vid Konstakademien i Stockholm 1866-1868 och sedan i Düsseldorf, för att därefter resa vidare till Tyskland, Spanien, Italien och Kairo. Han målade framför allt folklivsskildringar och pittoreska arkitekturmotiv, såsom klosterkällare med munkar, gatubilder, gårdsinteriörer, kyrkor och haremskvinnor, huvudsakligen med motiv hämtade från Europa och Orienten. Odelmakrs rika produktion omfattar främst akvarell och olja. Odelmark har själv levt som munk i Assisi.
Representerad i Nationalmuseum i Stockholm och i Malmö museum.

Klubbat pris
3 700
328
343
Utropspris
4 000 SEK
Budhistorik (15 bud)
8
12 maj 2019 22:33
3 700 SEK
9
12 maj 2019 22:33
3 500 SEK
8
12 maj 2019 22:33
3 333 SEK
9
12 maj 2019 21:30
2 422 SEK
8
12 maj 2019 20:54
2 222 SEK
8
12 maj 2019 19:22
2 000 SEK
12 maj 2019 16:35
1 600 SEK
7 maj 2019 20:45
1 200 SEK
6 maj 2019 20:54
1 100 SEK
6 maj 2019 19:46
1 000 SEK
6 maj 2019 16:12
950 SEK
4 maj 2019 0:12
800 SEK
2 maj 2019 22:34
650 SEK
2 maj 2019 19:53
600 SEK
2 maj 2019 12:44
500 SEK