1141053
Oscar Nilsson
(1870-1945)

Oscar Nilsson, tillskrivet, matbord, sannolikt utfört hos Isidor Hörlin AB, Stockholm 1930-40-tal.

Betsad bok, benställning med geometrisk reliefdekor, utdragbara skivor. Längd 180 cm + 2 x 73 cm= totalt 326 cm, bredd 85 cm, höjd 74 cm.

Smärre slitage.

Hans Rabén, "Det Moderna Hemmet - inredningskonst
i Sverige och andra länder", Natur och Kultur, Stockholm, 1937, sid 173.

Eva Seeman
Eva Seeman
Ansvarig specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)8 614 08 31

Telefontid: Mån - Fre 9-13

Slutpris
28 000
2 666
3 002
Utropspris
15 000 SEK
Budhistorik (21 bud)
26 maj 14:13
28 000 SEK
26 maj 14:11
27 000 SEK
26 maj 14:10
26 000 SEK
26 maj 14:10
25 000 SEK
26 maj 14:10
24 000 SEK