Oscar Nilsson

(Sverige, 1895-1975)
Oscar Nilsson
(Sverige, 1895-1975)

Oscar Nilsson, tillskrivet, matbord, sannolikt utfört hos Isidor Hörlin AB, Stockholm 1930-40-tal.

Betsad bok, benställning med geometrisk reliefdekor, utdragbara skivor. Längd 180 cm + 2 x 73 cm= totalt 326 cm, bredd 85 cm, höjd 74 cm.

Smärre slitage.

Hans Rabén, "Det Moderna Hemmet - inredningskonst
i Sverige och andra länder", Natur och Kultur, Stockholm, 1937, sid 173.

Klubbat pris
28 000
2 484
2 593
Utropspris
15 000 SEK
Budhistorik (21 bud)
26 maj 2019 14:13
28 000 SEK
26 maj 2019 14:11
27 000 SEK
26 maj 2019 14:10
26 000 SEK
26 maj 2019 14:10
25 000 SEK
26 maj 2019 14:10
24 000 SEK
26 maj 2019 14:10
23 000 SEK
26 maj 2019 14:10
22 000 SEK
26 maj 2019 14:10
21 000 SEK
26 maj 2019 14:10
17 500 SEK
26 maj 2019 14:10
17 000 SEK
26 maj 2019 14:09
16 500 SEK
26 maj 2019 14:09
16 000 SEK
26 maj 2019 14:09
14 500 SEK
26 maj 2019 14:09
14 000 SEK
26 maj 2019 14:09
13 500 SEK
26 maj 2019 14:09
13 000 SEK
26 maj 2019 14:09
12 000 SEK
26 maj 2019 13:30
10 000 SEK
24 maj 2019 22:59
6 200 SEK
20 maj 2019 22:14
6 000 SEK
20 maj 2019 14:52
5 500 SEK

Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69