1150837
Bruno Mathsson
(1907-1988)

Bruno Mathsson, bord "Maria flap", Firma Karl Mathsson 1941, formgivet 1936.

Ett "Maria flap" slagbord av Bruno Mathsson fanerat med alm. Etikettmärkt: "Komp. Bruno Mathsson -36, Tillv. Karl Mathsson Värnamo,-41", samt stämplat: "Designed by Bruno Mathsson Made in Sweden". Total längd 278, bredd 90, height 72 cm.

Slitage. Märken. Fläckar.

Proveniens

Estrid Ericsons (1894-1981) familj.

Claes Andersson
Claes Andersson
+46(0)704-248703

Telefontid: Mån - Fre 9-13

Slutpris
22 000
2 095
2 359
Utropspris
15 000 SEK
Budhistorik (29 bud)
11
26 maj 19:29
22 000 SEK
13
26 maj 19:29
21 000 SEK
11
26 maj 19:29
20 000 SEK
13
26 maj 19:29
18 000 SEK
11
26 maj 19:29
17 500 SEK