Madeleine Pyk – en samling F769

Carl-Axel Acking

(Sverige, 1910-2001)
Carl-Axel Acking
(Sverige, 1910-2001)

CARL-AXEL ACKING, skrivbord, Svenska Möbelfabrikerna Bodafors.

Teak, laminerad skiva. Märkt Bodafors SMF. Längd 130, bredd 70, höjd 74 cm.

Senare laminat. Smärre slitage. Repor. Skivan har slagit sig något.

Formgivare

Carl-Axel Acking räknas som en av de mest inflytelserika svenska arkitekterna och formgivarna under 1930-50-talen. Ackings möbler och belysningsarmaturer har tillverkats av bland annat Svenska Möbelfabrikerna i Bodafors, Kooperativa Förbundet i Stockholm och Bröderna Malmströms Metallvarufabrik i Malmö, samt av flertalet snickarmästare för Stockholms Hantverksförening. Han hade också en viktig roll på Nordiska Kompaniets möbelavdelning under 1940-50-talet där han bland annat formgav den ikoniska stolen "Trienna". Acking fick tidigt sitt genombrott på Världsutställningen i Paris 1937, och hade många ärofyllda uppdrag under följande år. Acking var en av huvudarkitekterna bakom utställningen H55 i Helsingborg år 1955 och hade betydande positioner inom den svenska arkitektur- och formvärlden.

Klubbat pris
16 500
1 565
1 792
Utropspris
8 000 SEK
Budhistorik (24 bud)
26 maj 2019 20:21
16 500 SEK
26 maj 2019 20:21
16 000 SEK
26 maj 2019 20:20
15 500 SEK
26 maj 2019 20:19
15 000 SEK
26 maj 2019 20:19
14 500 SEK
26 maj 2019 20:18
14 000 SEK
26 maj 2019 20:18
13 500 SEK
26 maj 2019 20:18
13 000 SEK
26 maj 2019 20:18
13 000 SEK
26 maj 2019 20:16
12 500 SEK
26 maj 2019 20:16
12 000 SEK
26 maj 2019 20:15
11 500 SEK
26 maj 2019 20:15
11 000 SEK
26 maj 2019 20:13
10 500 SEK
26 maj 2019 20:13
10 000 SEK
26 maj 2019 20:13
8 600 SEK
26 maj 2019 20:13
8 400 SEK
19 maj 2019 15:42
8 200 SEK
19 maj 2019 15:42
8 000 SEK
19 maj 2019 15:42
8 000 SEK
19 maj 2019 8:45
7 200 SEK
19 maj 2019 8:45
7 000 SEK
18 maj 2019 11:49
6 400 SEK
18 maj 2019 11:05
2 000 SEK

Lisa Mothander
Lisa Mothander
+46 (0)767 81 06 02