Swedish Modern Online

Ur det tidiga 1930-talets funktionalistiska programförklaring där målet var att skapa en god miljö för den moderna människan växte successivt fram en konstindustri och möbeltillverkning där serietillverkningen gjorde att programförklaringen från Stockholmsutställningen inte bara blev teori utan en realitet för allt fler människor. Från det tidiga 1940-talet skapades bostäder och inredningar som var anpassade för det modernare sättet att leva och bo.

Denna svenska lite mjukare och kanske mänskligare form av modernism som bl.a. visades upp i både Paris år 1937 och två år senare i New York år 1939 har kommit att kallas Swedish Modern. Tyngdpunkten låg på utveckla nyttokonst, vardagsvaror av kvalitet kombinerat med ett nytänkande formspråk.

Under 1940-talet var det, liksom tidigare under 1900-talet, framför allt inom lyxvaruproduktionen som de mesta innovationerna skedde. Målsättningen att under det sena 1930- och 1940-talen skapa vänliga och trivsamma interiörer och bostäder är något som präglar det skandinaviska sättet att möblera än idag. Exempel på formgivare och arkitekter verksamma inom Swedish Modern är Bruno Mathsson, GA-Berg, Elias Svedberg, Carl Axel Acking, Carl Malmsten och inte minst Josef Frank. Med några få ord är Swedish Modern en mjukare och trivsammare form av modernismen.

Visar alla 37 föremål som matchar din sökning.
JOSEF FRANK, stolar, 6 st, Firma Svenskt Tenn, modell 800.

Alm med lösa sitsar med flätad rotting, höjd 84 cm, sitthöjd 42,5 cm.

Slutpris 16 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK
Oscar Nilsson, tillskrivet, matbord, sannolikt utfört hos Isidor Hörlin AB, Stockholm 1930-40-tal.

Betsad bok, benställning med geometrisk reliefdekor, utdragbara skivor. Längd 180 cm + 2 x 73 cm= totalt 326 cm, bredd 85 cm, höjd 74 cm.

Slutpris 28 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
JOSEF FRANK, soffa, modell 968, Firma Svenskt Tenn.

Stoppad, klädsel med Designer's Guild tyg i beige nyanser. Längd 200 cm, höjd ca 80 cm.

Slutpris 36 000 SEK
Utropspris
25 000 SEK
AXEL LARSSON, gungstol, Svenska Möbelfabrikerna  Bodafors, 1930-40-tal.

Stomme i björk, sadelgjord, höjd 78 cm.

Slutpris 5 700 SEK
Utropspris
6 000 SEK
TAKLAMPA, Swedish Modern, 1940-tal.

Mässing. Kupor av gultonat glas med blästrad dekor. Diameter 83 cm.

Slutpris 6 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
SOFFBORD, Swedish Modern, 1940-tal.

Rotfaner, rund skiva. Diameter 90 cm, höjd 49 cm.

Slutpris 3 200 SEK
Utropspris
5 000 SEK
BRUNO MATHSSON, slagbord,  "Maria Flap", Firma Karl Mathsson, Värnamo, 1960.

Skiva fanerad med teak. Benställning av bok. Brännmärkt. Ihopfälld ca 23 cm, total längd ca 280, bredd 90, höjd ca 72 cm.

Slutpris 19 053 SEK
Utropspris
25 000 SEK
HARALD NOTINI, taklampa, funkis, Böhlmarks, 1930-tal.

Taklampa i funkis med klotrund kupa med frostade ränder. Inre, cylindrisk kupa av champagnetonat glas. Stång av förkromad metall. Höjd ca 65 cm.

Slutpris 3 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
KERSTIN HÖRLIN-HOLMQUIST, kanapé, "Lustgården" ur serien "Paradiset" för Nordiska Kompaniets Triva-serie, formgiven 1958.

Kanapé "Lustgården" av Kerstin Hörlin-Holmquist, stoppad och klädd i gul textil. Skyltmärkt:"Triva NK-Design, NK's verkstäder Nyköping, Made in Sweden". Sitthöjd 38 cm, längd 160 cm, djup 80 cm.

Slutpris 45 300 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
GRETA MAGNUSSON GROSSMAN, tillskriven, bar, Studio, 1930-40-tal.

Rund form med nedfälld glasskiva. Undertill två par dörrpar. Ena sidan med barinredning. Snurrbar. Diameter 73 cm. Höjd 57 cm. Nyckel finns.

Slutpris 6 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
VÄGGLAMPOR, ett par, Swedish Modern, 1940-tal.

Vägglampor med stommar av mässing och detaljer av råglas. Läsa skärmar av gul satin. Två ljuspunkter vardera. 33 x 28 cm.

Slutpris 4 800 SEK
Utropspris
5 000 SEK
HARALD ELOF NOTINI, golvlampa, Böhlmarks, Stockholm 1940-tal, modell 15390.

Mässing. Trepassfot med mittkula. Skärm av veckad textil. Total höjd 125 cm.

Slutpris 3 600 SEK
Utropspris
4 000 SEK
ESTRID ERICSON, tillskriven, spegel, för Firma Svenskt Tenn.

Kvadratisk form med dekor kring ramen av murgröna tryckt på tyg. Ca 55 x 55 cm.

Slutpris 19 500 SEK
Utropspris
5 000 SEK
TAKLAMPA, 1940-50-tal.

TAKLAMPA, 1940-50-tal.

Metall. Genombruten dekor med bakomliggande plastkåpa. Längd 70 cm, bredd 30 cm, höjd 38 cm.

Slutpris 3 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Bruno Mathsson, bord "Maria flap", Firma Karl Mathsson 1941, formgivet 1936.

Ett "Maria flap" slagbord av Bruno Mathsson fanerat med alm. Etikettmärkt: "Komp. Bruno Mathsson -36, Tillv. Karl Mathsson Värnamo,-41", samt stämplat: "Designed by Bruno Mathsson Made in Sweden". Total längd 278, bredd 90, height 72 cm.

Slutpris 22 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
EVA JANCKE BJÖRK, lockurna, fajans, Bo Fajans, 1943-53.

Blåvit dekor av fiskar, mm bland sjöväxter. Stämplad Bo Fajans Sweden och signerad Bo 3420 AK EjB. Höjd 51 cm.

Slutpris 2 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
HANS BERGSTRÖM, taklampa, Ateljé Lyktan. 1940-tal.

Mässing, tre ljuspunkter. Total höjd ca 130 cm.

Slutpris 14 501 SEK
Utropspris
8 000 SEK
WILHELM KÅGE, fat och vas, "Farsta", Gustavsbergs studio 1950-tal.

Stengods, ristad randdekor, blank glasyr i turkosa och blå nyanser, märkt med studiostämpel och signerad KÅGE FARSTA. Fatets diameter 18,5 cm, höjd 4,8 cm.

Slutpris 6 700 SEK
Utropspris
5 000 SEK
HARALD ELOF NOTINI, golvlampa, Böhlmarks Lampvarufabrik, 1930-tal.

Stomme i stål, skärm i vit textil, höjd 127 cm.

Slutpris 3 600 SEK
Utropspris
4 000 SEK
HAKON AHLBERG & AXEL LARSSON, stolar, 6 st, Nordiska Kompaniet 1930/40-tal.

Stomme av bok. Sits och rygg klädda med läder och konstläder. Sitthöjd 44 cm.

Slutpris 9 800 SEK
Utropspris
6 000 SEK
WILHELM KÅGE, vas, Farsta Spirea, Gustavsbergs studio 1954.

Stengods, spolformad på fot, ristade dekor, blå och turkos glasyr. Signerad KÅGE y FARSTA och studiostämpel, höjd 9,5 cm.

Slutpris 4 400 SEK
Utropspris
5 000 SEK
GLÖSSNER & CO, vägglampor, ett par, Swedish Modern, Stockholm 1940-50-tal.

Mässing, blästrade bärnstensfärgade glaskupor, nyomdragen el. Höjd 37 cm.

Slutpris 2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
NORDISKA KOMPANIET, "Hytte", byråar, ett par, 1940-tal.

Byrå av furu med fyra lådor. Bredd 92, djup 48, höjd 75 cm.

Slutpris 6 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
CARL-AXEL ACKING, fåtöljer, ett par, "Trienna", Källemo.

Stomme av bok, naturfärgat läder.

Slutpris 31 000 SEK
Utropspris
22 000 SEK
AXEL EINAR HJORTH, skåp, "Record", Nordiska Kompaniet, formgivet 1932.

Axel Einar Hjorths skåp Record fanerat med björk och makassar. Stålben. Inredning med hyllor och lådor. Baksidan skyltmärkt R36913-C3110134. Bredd 95, djup 55, höjd 150 cm Nyckel finns.

Slutpris 12 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
WILHELM KÅGE, vas, farsta spirea, Gustavsberg studio 1958.

Stengods, spolformad på fot, ristade ränder, blå glasyr. Signerad KÅGE ö FARSTA Gustavsberg och studiostämpel, höjd 11,9 cm.

Slutpris 9 200 SEK
Utropspris
6 000 SEK
SKÅP, Swedish Modern, "Tahiti", Reiners Möbler, Mjölby, 1930-tal.

Fanerat med olika träslag, bl a björk och jakaranda. Rik dekor av intarsia. Dörrpar med bakomliggande hyllplan och lådor. Två lådor undertill. Bredd 121 cm, djup 42 cm, höjd 126 cm. Nyckel finns.

Slutpris 14 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
AXEL EINAR HJORTH, "Typenko", skåp, Nordiska Kompaniet 1933.

Kvadratisk form, fyra dörrar, bonad björk, brickmärkt NK R 36122 C 21 12 32, höjd 113 cm, bredd 116 cm, djup 50 cm. Nyckel finns.

Slutpris 30 001 SEK
Utropspris
20 000 SEK
Johannes Brynte, soffa, Swedish Modern, Bryntes Möbler, Gävle, 1940-tal.

Helstoppad sofffa med knapphäftad, lejongul sammetsklädsel. Resårsits och brunbetsade ben av bok. Längd 195, sitthöjd 40, höjd 90 cm.

Slutpris 12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
KERSTIN HÖRLIN-HOLMQUIST, fåtölj, " Triva 564-071", Nordiska Kompaniet 1965.

Klädd i ljus textil med djuphäftade knappar i läder, lös sits klädd i brunt läder, ben och sarg i teak, brickmärkt, height 101 cm.

Utropspris
15 000 SEK
CARL-AXEL ACKING,  skrivbord, Svenska Möbelfabrikerna Bodafors.

Teak, laminerad skiva. Märkt Bodafors SMF. Längd 130, bredd 70, höjd 74 cm.

Slutpris 16 500 SEK
Utropspris
8 000 SEK
HANS-AGNE JAKOBSSON, golvlampor, ett par, Markaryd.

Stomme i furu, skärm i fanér, fot i vitlackad metall, en etikettmärkt samt stämplad Hans Agne Jakobsson, 140 cm.

Slutpris 16 500 SEK
Utropspris
8 000 SEK
OTTO SCHULZ, bankett, Swedish Modern, Boet, Göteborg.

Helstoppad bankett av Otto Schulz. Betsad stomme av lövträ. Textilklädsel med pärlspikning. Sitthöjd 34, bredd 60 cm.

Slutpris 4 700 SEK
Utropspris
5 000 SEK
BÄNK, Swedish Modern 1940-tal.

Helstoppad bänk på ben av lövträ med fothylsor av mässing. Längd 142, bredd 43, höjd 42 cm.

Slutpris 3 800 SEK
Utropspris
4 000 SEK
VÄGGLAMPOR, ett par, glas och metall, 1940-tal.

En ljuspunkt vardera. Bredd 10,5. Höjd 40 cm.

Slutpris 2 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SIMON GATE, vas, optikblåst klarglas med graverad dekor av "Javanesisk danserska", Orrefors 1939.

Signerad: "Orrefors Gate 1387 A.5.D.". Diameter 32 cm, höjd ca 28 cm.

Slutpris 9 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK
CARL-AXEL ACKING, tillskriven, taklampa, Böhlmarks, Sverige 1940-tal.

Mässing, tre ljuspunkter, perforerade skärmar, märkt i mässingen, justerbar höjd, diameter ca 55 cm.

Utropspris
30 000 SEK