TALLRIKAR, sju stycken (4+2+1), kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).

Från Qianlongs period (1736-95), Qingdynastin. Dekor i famille rosefärger, med motiv av blommor, blommande trädgård (4 st), granatäpplen (ett par). Diameter 22,5-23 cm.

En med kantspricka. Slitage, glasyrnagg och nagg på flera.

Klubbat pris
2 000
175
182
Utropspris
3 000 SEK
Budhistorik (3 bud)
20 apr 2019 8:47
2 000 SEK
20 apr 2019 8:47
1 800 SEK
20 apr 2019 6:19
1 500 SEK