Från Qianlongs period (1736-95), Qingdynastin. Dekor i famille rosefärger, med motiv av blommor, blommande trädgård (4 st), granatäpplen (ett par). Diameter 22,5-23 cm.
En med kantspricka. Slitage, glasyrnagg och nagg på flera.