Kan inte nå servern

Royal Copenhagen

(Danmark)
Royal Copenhagen
(Danmark)

ROYAL COPENHAGEN, servis, porslin, 111 delar, "Blå Blomst, 1900-talets andra hälft.

Bestående av:
1 uppläggningsfat, 10/1563, diameter 33 cm
2 uppläggningsfat, 10/1555, längd 31,5 cm
1 uppläggningsfat, 10/1556, längd 37 cm
1 uppläggningsfat, 10/1558, längd 44,5 cm
1 lövformat fat, 10/1599, längd 23 cm
1 tillbringare, 10/1609, höjd 20 cm
1 skål, 10/1522, 21,5x21,5 cm
1 karott med lock, 10/1702, längd 28 cm
18 assietter, 10/1624, diameter 20 cm
18 förrättstallrikar, 10/1623, diameter 22,5 cm
18 assietter, 10/1625, diameter 17 cm
12 mockakoppar med fat,10/1546, koppens höjd 6 cm
2 uppläggningsfat, 10/1689, längd 24 cm
2 såsbåtar, 10/1651, längd 22,5 cm
1 skål, 10/1518, diameter 21,5 cm
18 djupa tallrikar, 10/1616, diameter 22 cm
14 mattallrikar, 10/1621, diameter 25,5 cm.

Följande delar med nagg:
10/1599, 3 st 10/1624, 3 st 10/1623, 4 st 10/1625, 10/1518, 8 st 10/1621.

Formgivare

Royal Copenhagen eller Den Kongelige Porcelainsfabrik startade sin verksamhet 1775 i Köpenhamn under beskydd av drottningen Juliana Maria. Till en början tillverkades främst figuriner och servisporslin i Meissens tradition. På 1790-talet formgavs ”Flora danica”-servisen som har en dekor av inhemska växter och ursprungligen bestod 1 802 delar. Enligt traditionen skulle den från början varit avsedd som gåva till kejsarinnan Katarina II av Ryssland. Servisen tillverkas än idag tillsammans med andra klassiker som ”Musselmalet” och ”Blå blomst”.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
13 050
S
E
K
1 152
E
U
R
1 202
USD
Utropspris
5 000 SEK
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (41 bud)
6
19 apr 2019 10:56
13 050 SEK
8
A
19 apr 2019 10:56
12 550 SEK
6
19 apr 2019 10:56
12 550 SEK
8
19 apr 2019 10:53
12 050 SEK
6
19 apr 2019 10:53
11 550 SEK
8
19 apr 2019 10:53
11 050 SEK
6
19 apr 2019 10:52
10 550 SEK
8
19 apr 2019 10:52
10 050 SEK
6
A
19 apr 2019 10:52
10 000 SEK
6
A
19 apr 2019 10:52
9 700 SEK
8
19 apr 2019 10:52
9 500 SEK
6
19 apr 2019 10:50
9 200 SEK
8
A
19 apr 2019 9:17
9 000 SEK
6
19 apr 2019 9:17
9 000 SEK
8
A
19 apr 2019 9:17
8 800 SEK
6
19 apr 2019 9:17
8 600 SEK
8
19 apr 2019 9:16
8 400 SEK
6
A
19 apr 2019 9:16
8 200 SEK
6
19 apr 2019 7:38
8 000 SEK
7
A
19 apr 2019 7:37
7 800 SEK
6
19 apr 2019 7:37
7 800 SEK
7
A
19 apr 2019 7:37
7 600 SEK
6
19 apr 2019 7:37
7 400 SEK
7
A
19 apr 2019 7:37
7 200 SEK
6
19 apr 2019 7:37
7 000 SEK
7
19 apr 2019 2:16
6 800 SEK
6
18 apr 2019 15:57
6 600 SEK
7
18 apr 2019 15:53
6 400 SEK
6
18 apr 2019 15:36
6 200 SEK
4
18 apr 2019 12:44
6 000 SEK
6
17 apr 2019 10:21
5 800 SEK
4
17 apr 2019 9:55
5 600 SEK
6
16 apr 2019 17:21
5 400 SEK
4
14 apr 2019 12:36
5 200 SEK
5
A
14 apr 2019 11:55
5 000 SEK
4
14 apr 2019 11:55
5 000 SEK
5
14 apr 2019 11:08
4 200 SEK
4
13 apr 2019 23:15
4 000 SEK
3
13 apr 2019 20:56
2 500 SEK
2
13 apr 2019 15:51
2 000 SEK
1
13 apr 2019 0:02
300 SEK
Alla tider är i CEST
Köpinformation