Duka med stil

Inspireras av våra auktioner

296 föremål
ROYAL COPENHAGEN, matservis ca 71 delar.
Klubbat pris
46 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
MATBORD, 1800-talets mitt.
MATBORD, 1800-talets mitt.
Klubbat pris
45 000 SEK
Utropspris
25 000 SEK
ARNE JACOBSEN, 6 st stolar, "Sjuan", Fritz Hansen.
Klubbat pris
37 000 SEK
Utropspris
18 000 SEK
ARNE JACOBSEN, 6 st "SJUAN" för Fritz Hansen.
Klubbat pris
35 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK
BESTICKUPPSÄTTNING, 211 delar, silver. Spanien, 1900-tal.
Klubbat pris
25 555 SEK
Utropspris
20 000 SEK
GAB, undertallrikar 11, st, silver, Stockholm, 1950/60's.
Klubbat pris
19 050 SEK
Utropspris
12 000 SEK
VAS, porslin, Kina, 1800-talets senare hälft.
Klubbat pris
1 650 EUR
Utropspris
700 EUR
NIELS OLE MØLLER, stolar, 4 st, Danmark 1950-60-tal.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
SVEN PALMQVIST, skål "Ravenna" Orrefors 1977.
Klubbat pris
14 944 SEK
Utropspris
6 000 SEK
WILHELM KÅGE, vas, stengods, "Argenta",  Gustavsberg.
Klubbat pris
14 700 SEK
Utropspris
4 000 SEK
MEISSEN, servis 77 delar, 1900-tal.
Klubbat pris
14 500 SEK
Utropspris
9 000 SEK
ARIK LEVY, matbord, "Beam", Swedese.
Klubbat pris
14 500 SEK
Utropspris
15 000 SEK
CHARLES & RAY EAMES, stolar, 8 st, "DSR", Vitra.
Klubbat pris
13 400 SEK
Utropspris
8 000 SEK
Klubbat pris
12 500 SEK
Utropspris
10 000 SEK
KUVERTTALLRIKAR 6+1 st, silver, varav sex av C G Hallberg, 1959.
Klubbat pris
12 500 SEK
Utropspris
10 000 SEK
MATBORD, gustaviansk stil.
MATBORD, gustaviansk stil.
Klubbat pris
11 500 SEK
Utropspris
10 000 SEK
SLAGBORD, två st snarlika, 1800-tal.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
STOLAR, 5 st, gustaviansk stil, 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris
9 800 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BESTICK, 77 delar, silver, "Vasa", GAB, Stockholm 1930-tal.
Klubbat pris
8 001 SEK
Utropspris
8 000 SEK
SIGURD PERSSON, kanna, silver, Stockholm 1965.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
CF CARLMAN, skål, silver, Stockholm 1948.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
KARMSTOLAR 4 st 1900-talets senare del.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
CARL MALMSTEN, matbord, bord, Stolab, 2004.
Klubbat pris
7 800 SEK
Utropspris
4 000 SEK
DUKAR, 3 stycken, linnedamast, Georg Jensen Damask.
Klubbat pris
7 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
STOLAR, 12 st snarlika, 1800-tal.
Klubbat pris
6 600 SEK
Utropspris
6 000 SEK
BESTICK, 66 delar, silver, "Haga", 1940-tal.
Klubbat pris
6 400 SEK
Utropspris
8 000 SEK
MATBORD, gustaviansk stil, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
6 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
STOLAR, 6 st, 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris
6 300 SEK
Utropspris
3 000 SEK
GLASSERVIS, 86 delar, 1900-tal.
Klubbat pris
6 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
DUKAR, 4 stycken, linnedamast, Georg Jensen Damask.
Klubbat pris
6 100 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BERNDT FRIBERG, vas, stengods, Gustavsbergs studio.
Klubbat pris
5 906 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BESTICKSERVIS, 58 delar, silver, "Chippendale", 1900-tal.
Klubbat pris
5 900 SEK
Utropspris
7 000 SEK
TEKANNA, silver, Holland, 1700-talets slut.
Klubbat pris
5 900 SEK
Utropspris
3 000 SEK
GUNNAR CYRÉN, glas,  4+4 st "Nobel", Orrefors.
Klubbat pris
5 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MATBORD, 1900-talets mitt.
MATBORD, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
5 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
ATELIER BORGILA, vas, sterlingsilver, Stockholm, 1950.
Klubbat pris
5 400 SEK
Utropspris
5 000 SEK
SKÅL/MORTEL, empire, 1800-talets första hälft, porfyr.
Klubbat pris
5 300 SEK
Utropspris
5 000 SEK
MATBORD, svart, troligen DIS inredning, samtida.
Klubbat pris
5 200 SEK
Utropspris
8 000 SEK
STOLAR, 4 stycken, 1800-tal, troligen Wien.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
VAS, porslin. Kina, 1900-tal, med Qianlongs märke.
Klubbat pris
4 888 SEK
Utropspris
4 000 SEK
FAT, fajans, rokoko Rörstrand daterat 1755.
Klubbat pris
4 866 SEK
Utropspris
4 000 SEK
LJUSSTAKAR, ett par, silver, Stockholm, 1817.
Klubbat pris
4 700 SEK
Utropspris
3 000 SEK