Arne Jones E1299

Vladimir Yakolev

(Ryssland, 1934-1998)
Vladimir Yakolev
(Ryssland, 1934-1998)

Vladimir Igorevich YAKOVLEV, pastell på papper, signerad och daterad 86 I.

Porträtt. 33 x 24 cm.

Ej examinerad ur ram.

Proveniens

Utrikeskorrespondenten, översättaren och författaren Hans Björkegrens samling.

Vladimir Igorevich Yakolev (1934–1998) tillhörde de oppositionella eller icke-konformistiska konstnärerna i Sovjetunionen undet tiden efter Stalin men före Gorbatov. Yakolev målar ofta gouache på papp eller pannå i svala återhållsamma färger. Hans porträtt, stilleben och kända "blommor" utstrålar en en känsla av djup existensiell ensamhet och det dolda motståndets kraft. (Leonid Shishkin Gallery)

Klubbat pris
3 400
323
369
Utropspris
3 000 SEK
Budhistorik (9 bud)
6 apr 2019 15:55
3 400 SEK
6 apr 2019 9:54
3 200 SEK
31 mar 2019 10:58
3 000 SEK
31 mar 2019 10:58
3 000 SEK
31 mar 2019 10:58
2 800 SEK
31 mar 2019 10:58
2 600 SEK
31 mar 2019 1:08
2 400 SEK
31 mar 2019 1:08
2 200 SEK
28 mar 2019 8:22
2 000 SEK

Caroline Lindahl
Caroline Lindahl
Specialist klassisk konst
+46 (0)721 428 962