Kan inte nå servern

Carl Milles

(Sverige, 1875-1955)
Carl Milles
(Sverige, 1875-1955)

CARL MILLES, Skulptur, bronze, osign. Total höjd 19 cm.

"Lekande björn". Osignerad. Koncipierad 1905. Brunpatinerad brons. Höjd 15 cm (inklusive träbas 19 cm). Enligt Millesgården tidig/samtida gjutning.

Obetydlig ytsmuts.
Smärre strödda skrapmärken

Litteratur

Erik Näslund, "Carl Milles - en biografi", 1991, upptagen i verkförteckningen s 333 som "Lekande brun björn" och daterad 1905.
Conrad Köper, "Carl Milles", 1913, motivet omnämnt s.92 och avbildat sid 103.

Övrig information

Under de första åren efter sekelskiftet 1900 var Carl Milles fokuserad på att skissera och skulptera djur av olika slag. Främst arbetade han med olika kompositioner av elefanter och björnar men även bisonoxar, örnar, svanödlor med flera och några av dessa konstverk hör till de bästa skulpturer han utfört.
Vid denna tid skapade han bland annat björngrupperna i granit vid ingången till Berzelii park i Stockholm. På vardera sida om parkens entré leker två björnungar med varandra. I det aktuella katalognumret, utfört vid samma tid, är det en ensam björnunge som lekfullt ligger på rygg och håller om sina ben.

Konstnär

Carl Milles var en svensk skulptör född i Lägga. Han studerade på Tekniska skolan i Stockholm, på Ecole des Beaux-Arts i Paris för Auguste Rodin samt på studieresor till Tyskland, Nederländerna och Belgien. I Paris kom han att stanna i många år och försörjde sig som ornamentsnidare. Han studerade djuren i Jardin des Plantes (den zoologiska trädgården) och tog starka intryck av Auguste Rodin. Milles slog igenom med ett monument över Sten Sture i Uppsala. Han ställde ut på världsutställningen år 1900 och har senare tillägnats en separatutställning på Tate Gallery i London. Milles var professor i modellering vid Kungliga konsthögskolan i Stockholm. Välkända skulpturer på offentliga platser signerade Carl Milles är ”Gustav Vasa”-statyn på Nordiska Museet, ”Orfeusgruppen” utanför konserthuset i Stockholm och ”Poseidonfontänen” i Göteborg. Hans skulpturer är arkaiska i sitt uttryck och ofta utförda i brons eller gips. Som lärare vid Cranbrook Academy utanför Detroit i USA fick han möjlighet att utföra skulpturer åt amerikanska beställare. Regelbundet återvände Carl Milles och hustrun Olga till sitt hem Millesgården på Lidingö, som de skänkte till svenska folket.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
15 000
S
E
K
1 349
E
U
R
1 423
USD
Utropspris
18 000 SEK
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (15 bud)
11
22 apr 2019 19:51
15 000 SEK
9
A
22 apr 2019 19:51
14 500 SEK
9
A
21 apr 2019 22:38
13 000 SEK
10
21 apr 2019 22:38
12 500 SEK
9
20 apr 2019 22:25
12 000 SEK
7
20 apr 2019 17:44
11 000 SEK
8
19 apr 2019 9:06
10 500 SEK
6
18 apr 2019 20:51
10 000 SEK
7
17 apr 2019 20:34
8 100 SEK
6
17 apr 2019 12:39
7 200 SEK
5
16 apr 2019 16:10
6 000 SEK
4
16 apr 2019 13:49
5 000 SEK
3
16 apr 2019 0:09
3 000 SEK
2
15 apr 2019 22:44
600 SEK
1
15 apr 2019 22:23
500 SEK
Alla tider är i CET
Omfattas av följerätt

Enligt lag betalar köparen en konstnärsavgift för detta konstverk. Avgiften är som högst 5%. Ju högre försäljningspris desto lägre procentsats. För mer information kring denna lag:

I Sverige: BUS
I Finland: Kuvasto och följerätt och Kuvasto

Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

Kontakt
Lisa Gartz
Stockholm
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+358-9-668 91 10

Kundservice